Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 24 kwietnia 2013 r. wydał korzystny dla podatnika wyrok (III SA/Wa 2418/12)
, w sprawie przedawnienia zobowiązania podatkowego. Sprawa dotyczyła zobowiązania podatkowego w PIT za 2005 r., które przedawniało się 31 grudnia 2010 r. Organ, aby uniknąć przedawnienia, jeszcze w grudniu 2010 r. zajął rachunek bankowy podatnika. Zawiadomienie o tej czynności egzekucyjnej dotarło jednak do podatnika w styczniu 2011 r.
W ocenie fiskusa bieg terminu zobowiązania podatkowego został przerwany w dniu, w którym dokonano czynności egzekucyjnej, czyli jeszcze w grudniu 2010 r., a w sprawie nie ma znaczenia, że podatnik został zawiadomiony już po upływie terminu przedawnienia.
WSA w Warszawie nie zgodził się z tą argumentacją. Stwierdził, że językowa wykładnia art. 70 § 4 ordynacji podatkowej uzależnia skuteczne przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego od spełnienia dwóch przesłanek jeszcze przed jego upływem, tj. od zastosowania środka egzekucyjnego i od zawiadomienia o tym fakcie podatnika, ponieważ zasada racjonalnego ustawodawcy nie pozwala uznawać ustawowych określeń za zbędne w procesie stosowania prawa.
Orzeczenie WSA jest niewątpliwie korzystne dla wszystkich podatników i wprowadza pewność stosowania przepisów ordynacji podatkowej. Przede wszystkim zaś chroni tych, którzy po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego mogą swobodnie rozporządzać swoimi środkami finansowymi i majątkowymi bez obawy, że fiskus nadal będzie próbował prowadzić postępowanie podatkowe.
Stanowisko przedstawione w orzeczeniu WSA potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale w składzie siedmiu sędziów z 4 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 6/12). NSA uznał, że zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia, gdy zawiadomienie podatnika o jego zastosowaniu nastąpi przed upływem terminu przedawnienia.
Autor jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Górskiego