Fiskus potwierdza, że podatnicy mogą wybrać spośród dwóch teoretycznie możliwych metod przypisania wartości gruntu do sprzedawanych budynków, które na nim stoją. Ostatnio z takim stanowiskiem zgodziła się bydgoska Izba Skarbowa (nr interpretacji: ITPP2/443-64/13-4/EK).
Brak przepisów
Pytanie o stawkę VAT, jaką należy obciążyć sprzedaż gruntu, pojawia się, gdy stoją na nim co najmniej dwa budynki, których zbycie podlega różnemu opodatkowaniu.
Gdy dochodzi do dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
– Sprzedając zabudowaną działkę, dla celów VAT podatnik traktuje tę dostawę jako sprzedaż budynku lub budowli, z tym że wartość transakcji obejmuje też grunt, na którym posadowiony jest budynek lub budowla – tłumaczy Paweł Kowalczyk, doradca podatkowy prowadzący kancelarię ACAN Doradcy podatkowi.
Zdarza się, że na jednej sprzedawanej działce stoi więcej obiektów, a ich dostawa może być opodatkowana według różnych zasad. Dla przykładu sprzedaż nowego magazynu, wykorzystywanego w firmie nie dłużej niż dwa lata, będzie opodatkowana. Identyczny obiekt, ale używany dłużej i niemodernizowany przez podatnika, jest zasadniczo objęty zwolnieniem.
Jak przyporządkować wartość działki do dwóch sprzedawanych razem z nią budynków?
Przepisy nic o tym nie mówią, ale w praktyce możliwe są dwa rozwiązania. Podatnik powinien proporcjonalnie przypisać wartość działki do poszczególnych budynków, biorąc pod uwagę ich powierzchnie albo wartości poszczególnych obiektów. Fiskus potwierdza, że obydwie metody są prawidłowe.
Nie do końca dowolnie
– Istotne jest, aby przyjęty przez podatnika klucz był rzetelny i miarodajny, a tym samym odzwierciedlał stan faktyczny – zastrzegła bydgoska IS w przywołanym stanowisku. Tak samo wypowiedziała się we wcześniejszej interpretacji (nr ITPP1/443-1665/11/TS), identycznie wyjaśniał też stołeczny organ skarbowy (nr IPPP1/443-1227/08-2/IG).
Fiskus daje wskazówki. Jeśli budynki przedstawiają dla stron transakcji nikłą wartość, decydująca jest ich powierzchnia. Gdy z okoliczności wynika, że istotna jest cena budynków, powinno się stosować klucz wartościowy.
– Podstawą opodatkowania VAT jest obrót, czyli kwota należna z tytułu transakcji – przypomina Paweł Kowalczyk. Z tego powodu ekspert skłania się raczej do stosowania klucza wartościowego. Szczególnie gdy na działce znajdują się budowle, których powierzchni nie można ustalić, np. ogrodzenie, kanalizacja czy elektrownia wiatrowa. – W takich przypadkach przypisanie wartości działki do sprzedawanych obiektów jest niemożliwe – zauważa Paweł Kowalczyk.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Aleksandra Kozłowska, doradca podatkowy, menedżer z kancelarii DPPA Tax Klimkiewic
Organy podatkowe wskazują, że są dwie metody przypisania wartości gruntu do podstawy opodatkowania sprzedawanych budynków i budowli. Obydwa sposoby, tj. odnoszący się do powierzchni albo do wartości obiektów znajdujących się na działce, są poprawne. Fiskus jednak stawia warunek miarodajności zastosowanego klucza. Podatnicy dokonujący sprzedaży budynków lub budowli opodatkowanych różnymi stawkami położonych na jednym gruncie powinni ustalić, co jest dla stron transakcji istotne z ekonomicznego punktu widzenia. Organ w późniejszym postępowaniu podatkowym może bowiem uznać, że co prawda obydwie metody, co do zasady, można uznać za poprawne, ale w konkretnej sytuacji, ze względu na cechy danej dostawy, za miarodajną można uznać tylko jedną z nich.