Wcześniej firmy zainteresowane takim finansowaniem mogły uzyskać kredytowanie na zwrot VAT tylko wraz z ubieganiem się o kredyt inwestycyjny na dane przedsięwzięcie. Jest to istotne rozwiązanie dla firmy potrzebującej gotówki na inwestycje czy firm eksportujących, które nie mogą czekać 60 dni na zwrot VAT.

Teraz w niektórych bankach wystarczy przyjść w dowolnym momencie z zaświadczeniem z US o zwrocie z podatku VAT i to daje podstawę do ubiegania się o kredyt. Trzeba także upoważnić organ podatkowy do przekazania nadpłaty na rachunek bankowy. Upoważnienie powinno zawierać dane deklaracji podatkowej oraz kwotę zwrotu podatku. Zabezpieczeniem kredytu są należności z tytułu zwrotu VAT. Kredyty udzielane są w złotych.

W BOŚ Banku można wziąć jeden z 3 rodzajów kredytu obrotowego: w rachunku bieżącym kredyt rewolwingowy oraz kredyt obrotowy z terminarzem. Te same kredyty dostępne są w banku również w ramach linii wielocelowej – produktu kredytowego łączącego w sobie kilka możliwości finansowania. Przedsiębiorca ubiega się o taką linię raz i w dowolnym momencie uruchamia jeden z produktów kredytowych dostępnych w pakiecie w ramach przydzielonego limitu. W przypadku sfinansowania kosztów VAT do miliona zł, nie są konieczne żadne zabezpieczenia rzeczowe. Okres spłaty wynosi do 24 miesiący z możliwością odnowienia na kolejny okres.

W Citi Handlowym można zaciągnąć kredyt na finansowanie VAT, na okres 90 dni. Oferta jest przewidziana dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 15 mln zł. Wysokość kredytu uzależniona jest od przewidywanej kwoty podatku.

PKO BP kredyt VAT ma w ofercie od kilku lat. Kredyt może być udzielony do wysokości trzykrotnej średniej nadwyżki podatku naliczonego (z wyłączeniem naliczonego podatku od nabycia środków trwałych) nad podatkiem należnym z okresu ostatnich 12 miesięcy. Maksymalna kwota kredytu ustalana jest na podstawie deklaracji VAT-7. Kredyt może być udzielony na 18 miesięcy, przy czym maksymalny okres jego wykorzystania nie może być dłuższy niż 15 miesięcy. Spłata kredytu następuje w terminach i kwotach wynikających ze zwrotu przez US nadpłaconego podatku.

Raiffeisen Polbank oferuje z kolei finansowanie należności z tytułu nadpłaconego podatku VAT wynikającego z bieżącej działalności firmy czy zakupu inwestycyjnego. W przypadku bieżącej działalności firmy bank finansuje do 100 proc. kwoty do zwrotu wskazanej w deklaracji VAT-7, a w przypadku zakupu inwestycji 100 proc. kwoty VAT wynikającego z aktu notarialnego kupna lub sprzedaży, kwotą limitu.

– Generalnie finansujemy firmy w takiej formule, natomiast jest to produkt konfigurowany indywidualnie, zgodnie z potrzebami przedsiębiorcy – mówi Agnieszka Kucharska, kierująca zespołem produktów i procesu kredytowego bankowości przedsiębiorstw Banku Millennium. Także w Invest-Banku nie ma kredytu stricte na zwrot z VAT, lecz regulacje banku dopuszczają taki cel kredytowania. Bank BGŻ udziela kredytu obrotowego na zwrot należności VAT. Taki kredyt udzielany jest firmom dokonującym zakupów inwestycyjnych będących środkami trwałymi w sytuacji, gdy z tego tytułu będzie przysługiwał zwrot zapłaconego podatku.

W BNP Paribas Banku produktem umożliwiającym sfinansowanie zwrotu podatku VAT jest z kolei kredyt obrotowy nieodnawialny.

Anetta Ostalczyk-Kułak, dyrektor Departamentu Produktów Korporacyjnych BOŚ

Temat sfinansowania kosztów VAT, do czasu jego zwrotu przez urząd skarbowy, jest szczególnie istotny dla tych firm, które szybko potrzebują kapitału, ponieważ uruchamiają kolejną inwestycję, finalizują atrakcyjny kontrakt czy też po prostu mają inne pilne wydatki. Tymczasem zgodnie z przepisami US ma nawet 60 dni na zwrot VAT. Kredyt jest szczególnie atrakcyjny dla firm, które ponoszą wysokie bieżące koszty inwestycji, z którymi powiązane są właśnie jednocześnie duże zwroty VAT. Może to być np. budowa hotelu, rozbudowa hali produkcyjnej, rozbudowa powierzchni magazynowej, zakup nowych maszyn i urządzeń, wymiana parku maszynowego, zakup nowej floty samochodów dostawczych itp.