Od dziś obowiązują dwa rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego.

Zwolnienia dotyczą m.in. prądu z małych elektrowni, nafty używanej do celów oświetleniowych i kosmetycznych, a także antykorozyjnych. Tak jak dotychczas, obejmą też alkohol skażony oraz piwa, wina i napoje fermentowane, wytworzone przez osoby fizyczne i nieprzeznaczone do sprzedaży. Alkohole używane do celów naukowych również będą wolne od tego podatku. Akcyzy nie trzeba będzie płacić także od komponentów do paliw i biopaliw ciekłych.

W jednym z rozporządzeń przewidziano zwolnienie i procedurę zwrotu akcyzy dla potrzeb wojska – zarówno polskiego, jak i państw sojuszniczych z NATO.

Dla węgla używanego w pracach rolniczych, ogrodniczych i w hodowli ryb oraz w leśnictwie przewidziano uproszczenie procedury dokumentacyjnej. Otóż podmioty zużywające węgiel do tych celów nie będą musiały prowadzić  jego podatkowej ewidencji.

Oleje opałowe i oleje napędowe używane do celów żeglugi, włączając w to rejsy rybackie, podlegają zwolnieniu pod warunkiem ich prawidłowego oznaczenia i zabarwienia. Jeżeli chodzi o dostarczanie takich paliw ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub od podmiotu pośredniczącego do zużywającego do zbiorników innych niż na stałe zamocowane w jednostce pływającej, zwolnienie będzie stosowane pod dodatkowymi warunkami:  używania tych olejów do małych jednostek pływających  (o długości do 15 m) oraz uzyskania zgody właściwego miejscowo naczelnika urzędu celnego na tankowanie w ten sposób.

podstawa prawna: rozporządzenia ministra finansów z 8 lutego 2013 r DzU z 2013 r. poz. 212 i 213