Ryczałt to mniej obowiązków księgowych i podatek płacony od czystego przychodu (jego wysokość zależy od rodzaju wykonywanej działalności). Niektórzy są jednak z tej formy opodatkowania wykluczeni, np. osoby wykonujące niektóre usługi.
Przekonał się o tym przedsiębiorca, który wystąpił z wnioskiem o interpretację do warszawskiej izby skarbowej. Prowadzi zakład budowlany, a chcąc dodatkowo zarobić zamierza wynająć innej firmie część biura. Wszystkie przychody chciałby opodatkować ryczałtem.
Fiskus się jednak na to nie zgodził. Stołeczna izba skarbowa (interpretacja nr IPPB4/415-692/12-4/JK3) podkreśliła, że najem jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy są bowiem związane z nią składniki firmowego majątku. To wyklucza opodatkowanie go ryczałtem. Taka forma rozliczenia przysługuje bowiem jedynie wtedy, gdy umowa najmu nie jest zawarta w ramach działalności gospodarczej.
Co więcej, okazało się, że przedsiębiorca, który wynajmie swój firmowy majątek nie będzie mógł też płacić ryczałtu od przychodów z podstawowej działalności. Na poparcie tego stanowiska izba skarbowa odwołała się do załącznika nr 2 ustawy o ryczałcie. Wśród usług, których świadczenie wyklucza przedsiębiorcę z ryczałtu wymienia m.in. usługi w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Jak czytamy w interpretacji wynajem składnika majątku związanego z firmą wyklucza możliwość opodatkowania ryczałtem przychodów uzyskanych nie tylko z najmu, ale także z działalności gospodarczej.