Fiskus nie zgadza się na zwolnienie, jeśli udostępniamy lokal firmie, która zarządza nim i podnajmuje innym osobom. Uważa, że cel mieszkaniowy nie jest w ten sposób realizowany.
Przypomnijmy – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwolnione z podatku są „usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe". Mówiąc prościej, nie zapłacimy VAT, jeśli wynajmujemy mieszkanie po to, aby ktoś w nim mieszkał. Czy można to zrobić za pośrednictwem firmy?
Urzędy skarbowe uważają, że w takiej sytuacji zwolnienie nie przysługuje. Zarówno wtedy, gdy chodzi o udostępnianie nadmorskich apartamentów, jak i zwykłych mieszkań w bloku. Podkreśla, że cel wynajmu jest gospodarczy, mieszkanie udostępniamy bowiem firmie, która wykorzystuje je w swojej działalności.
Przykładowo, spójrzmy na sprawę, którą opisał we wniosku o interpretację właściciel trzech lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym. Początkowo wynajmował je sam. Potem w porozumieniu z właścicielami innych mieszkań zawarł umowę współpracy ze spółką jawną. Zobowiązała się ona do administrowania i zarządzania budynkiem, a także wynajmowania mieszkań i podnajmowania ich lokatorom. Miało to uprościć całą procedurę.
Ponieważ lokale nadal są wynajmowane na cele mieszkalne, właściciel twierdził, że ma prawo do zwolnienia.
Poznańska izba skarbowa miała jednak inne zdanie (interpretacja nr ILPP2/443-1340/11-2/AD). Podkreśliła, że jeśli najemcą jest przedsiębiorca wykorzystujący lokal w swojej działalności gospodarczej (podnajem), cel zawsze będzie finansowy (gospodarczy). Usługę trzeba więc opodatkować 23 proc. VAT. Wskazała też, że cel realizowany przez ostatecznego konsumenta, który podnajmuje lokal, nie ma wpływu na opodatkowanie usługi świadczonej przez właściciela na rzecz firmy.
Podobne wnioski można wyciągnąć z innych interpretacji, np. Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP2/443-616/11-4/JO) oraz Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPP1/443-357/09/AT).
Właściciele powinni jednak pamiętać, że mając małe obroty (limit to 150 000 zł rocznie) mogą skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.