Kto rozlicza VAT przy dostawach łańcuchowych

Nowelizacja dyrektywy unijnej wprowadzi pewne ułatwienia w rozliczeniu transakcji łańcuchowych od 1 stycznia 2020 r. Dostawa pośrednika będzie dostawą ruchomą, gdy przekazał on swojemu dostawcy numer VAT nadanym mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane.

Publikacja: 29.04.2019 06:30

Kto rozlicza VAT przy dostawach łańcuchowych

Foto: Fotolia

Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, czyli takie, w wyniku których towar jest wysyłany z jednego państwa członkowskiego UE do innego, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki zero proc. (przy spełnieniu określonych warunków dokumentacyjnych). Rozliczanie tych transakcji jest jednym z kluczowych elementów unijnego systemu VAT. W praktyce wątpliwości budzą niektóre przypadki tzw. dostaw łańcuchowych, w których ten sam towar jest przedmiotem kilku transakcji w ten sposób, że jego wydanie następuje bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy. Uznaje się, że dostaw towarów (czynności objętych VAT) dokonał każdy z podmiotów biorących udział w łańcuchu. Niedawna nowelizacja dyrektywy VAT wprowadzi pewne ułatwienia w rozliczeniu takich sytuacji od 1 stycznia 2020 r. (do tego dnia kraje Unii Europejskiej mają bowiem obowiązek wdrożyć jej postanowienia).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm