Tak wynika z interpretacji indywidualnych. Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Łodzi z 10 listopada 2011 (IPTPP2/443-421/ 11-4/AW). Dotyczy spółki, której podstawową działalnością jest zbiorowe zaopatrzenie w  wodę, odbiór i oczyszczanie ścieków. Jako usługi dodatkowe buduje ona m.in. przyłącza wodociągowe. Wykonywane są one na podstawie zlecenia lub umowy, które każdorazowo otrzymuje od inwestora.

Przyłącza budowane są od istniejącego wodociągu do  studni wodomierzowej znajdującej się na zewnątrz budynku lub do pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego, które umieszczono wewnątrz budynku będącego własnością inwestora.

Przyłącze wodociągowe, zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o  zbiorowym zaopatrzeniu w  wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, jest to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług, wraz z zaworem za wodomierzem głównym.

Spółka zapytała, czy może wystawiać faktury za wykonanie przyłącza wodociągowego do  budynku będącego obiektem budownictwa mieszkaniowego z 8-proc. stawką. Jej zdaniem art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT pozwala na zastosowanie obniżonego VAT dla robót budowlanych polegających na wykonaniu przyłącza wodociągowego od istniejącego wodociągu do  budynku będącego obiektem budownictwa mieszkaniowego.

Przyłącze wybudowane ze środków własnych przez osobę ubiegającą się o przyłączenie do sieci wodociągowej jest jej własnością. Jest to więc integralna część budynku. Przyłącze to jest częścią infrastruktury technicznej niezbędnej dla użytkowania obiektu mieszkalnego.

Izba skarbowa wskazała, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT 8-proc. stawkę stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Uznała więc, że „roboty budowlane związane z budową lub modernizacją przyłącza wodociągowego korzystają ze stawki 8 proc. tylko w takim zakresie, w jakim są one wykonywane w obrębie budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jeżeli natomiast roboty te są wykonywane poza obrębem budynku, tzn. od istniejącego wodociągu do  budynku będącego obiektem budownictwa mieszkaniowego, to w świetle cytowanych wyżej przepisów nie będą one korzystały ze stawki preferencyjnej i będą opodatkowane stawką 23 proc.”.

Takie same są wnioski z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 31 sierpnia 2011 (IBPP1/ 443-869/ 11/LSz). Czytamy w  niej, że „usługi wykonania przyłącza kanalizacji zewnętrznej, czyli usługi wykonane poza bryłą budynku będą opodatkowane 23-proc. stawką podatku VAT.

Usługi wykonania przyłącza kanalizacji wewnętrznej będą korzystały z preferencyjnej 8-proc. stawki podatku VAT, jeśli usługa będzie wykonana wewnątrz obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym.

Natomiast do  usługi wykonania przyłącza kanalizacji zewnętrzno-wewnętrznej do budynku nie może być zastosowana (...) jedna stawka 8 proc., usługę tą należy rozdzielić i oddzielnie opodatkować właściwą stawką, a więc dla usługi wykonania przyłącza kanalizacji zewnętrznej (znajdującej się poza bryłą budynku) stawkę 23 proc., dla usługi wykonania przyłącza kanalizacji wewnętrznej (tj. części kanalizacji znajdującej się w bryle budynku) stawkę 8 proc., jeśli usługa będzie wykonana wewnątrz obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym”.

Za taką wykładnią przepisów opowiedziała się również Izba Skarbowa w Bydgoszczy w dotyczącej m.in. przyłączy gazowych i kanalizacji deszczowej odpowiedzi z 17 sierpnia 2011 (ITPP1/443-742/11/JJ).

Te same argumenty przesądzają o tym, że 23-proc. stawką opodatkowane jest wyłożenie kostką granitową placów, parkingów i dróg w pobliżu budynków mieszkalnych. Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 września 2011 (ILPP1/443-1007/11-2/BD).