18 października Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt SK 2/10)
w sprawie skargi konstytucyjnej złożonej w imieniu spółki Polnord, który zapadł na posiedzeniu niejawnym 20 września 2011 r. Trybunał uznał, że przepis art. 31 ust. 1
, w brzmieniu nadanym przez ustawę o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych, jest niezgodny z konstytucją.
Wątpliwości skarżącej spółki budził art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej. Przewiduje on wyłączenie odpowiedniego stosowania w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez organy kontroli skarbowej art. 54 § 1 pkt 1 i pkt 7 ordynacji podatkowej. Na jego podstawie nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres zabezpieczenia, jeżeli objęte nim środki pieniężne zostały zaliczone na poczet zaległości podatkowych. Odsetek nie nalicza się także za okres od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w ciągu trzech miesięcy od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego przyjęta w zaskarżonym przepisie zasada naliczania odsetek za zwłokę stawia podatników poddanych kontroli skarbowej w gorszej sytuacji niż podatników, których kontrolują organy podatkowe.
Jak podkreśliła Małgorzata Pyziak-Szafnicka, sędzia sprawozdawca, Trybunał uznał to zróżnicowanie sytuacji podatników za nieuzasadnione i arbitralne.
– Po tym orzeczeniu wszystkie sprawy, jakie toczyły się w latach 2003 – 2010, w których naliczono odsetki za zwłokę, mogą być przedmiotem analizy pod kątem ich zwrotu. Każdy podatnik powinien zastanowić się, czy nie został postawiony w podobnej sytuacji – powiedział „Rzeczpospolitej" po ogłoszeniu wyroku Ireneusz Krawczyk, radca prawny, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy, który reprezentował spółkę przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Według niego dla podatników dodatkową zachętą do działania powinien być fakt, iż zwrot nadpłaconych odsetek powinien zostać oprocentowany.
– Przepisy ordynacji podatkowej dają możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconych kwot, ale co ważne, nie będzie to zwrot z urzędu. O to musi wystąpić sam podatnik – podkreśla Ireneusz Krawczyk.