Takie stanowisko przyjmuje fiskus. Jednym z przykładów jest interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 sierpnia (nr ILPP4/443-358/11-4/BA).
Pytającym była szkoła prowadząca stołówkę przeznaczoną dla swoich uczniów i pracowników. Kantyna służyła jedynie im, a dla osób z zewnątrz była zamknięta.
- Zwolnione z podatku są świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o tym systemie usługi kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Tak od początku roku brzmi ustanawiający preferencję art. 43 ustawy o VAT (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.). Wykładnia nowej regulacji sprawiła sporo problemów. Tuż po jej wejściu w życie organy podatkowe przyjęły, że zwolnione są jedynie posiłki uczniów. Zdaniem fiskusa nauczyciele i pracownicy mieli kupować obiady z VAT. Po publikacjach "Rz" ministerstwo zmieniło zdanie.
- Zwolnione z podatku są wyłącznie posiłki wydawane przez szkołę jej uczniom i nauczycielom. Do sprzedaży na rzecz innych pracowników, np. administracyjnych, należy zastosować podatek - mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik administracji podatkowej. - W mediach pojawiły się informacje, że preferencje dotyczą wszystkich osób zatrudnionych w szkołach. Ministerstwo Finansów jednak stoi na stanowisku, że dostawa na rzecz pracowników innych niż nauczyciele nie jest ściśle związana z usługami jednostek oświaty - tłumaczy Wiesława Dróżdż.
"Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie wynika, że świadczenie usług oraz dostawa towarów mogą być uznane za "ściśle związane" z działalnością edukacyjną wtedy, gdy mają one charakter pomocniczy w stosunku do działalności edukacyjnej stanowiącej świadczenie główne" - czytamy w uzasadnieniu interpretacji z Poznania. "(...) - zapewniane przez stołówki szkolne zarówno uczniom, jak i nauczycielom uznać należy za usługi ściśle związane z usługami edukacyjnymi. Pozostały personel szkoły (tj. dział administracji czy obsługi technicznej: sprzątaczki, woźni itp.) ma natomiast zapewnić prawidłowe wykonanie tych zadań, a zatem wydawanie posiłków pozostałym pracownikom szkoły nie może korzystać ze zwolnienia od podatku".
Takie same informacje "Rz" uzyskała w Biurze Informacji Podatkowej: posiłki sprzedawane pracownikom administracyjnym oraz innym, niebędącym nauczycielami, nie korzystają ze zwolnienia.
Zobacz więcej w serwisie:
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
Usługi szkoleniowe i edukacyjne
»
»
»
»
»
»