Potwierdziła to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2011 (ILPP1/443-132/11-2/BD). Z pytaniem wystąpił lombard.

Wyjaśnił, że jego przychody składają się z oprocentowania pożyczki i opłat za przechowanie rzeczy będących zabezpieczeniem pożyczki.

Izba skarbowa zgodziła się, że wszystkie te kwoty są zwolnione z VAT. Podkreśliła, że od 1 stycznia 2011 towary lub usługi są identyfikowane dla celów VAT za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, tylko gdy przepisy podatkowe powołują się na jej symbol.

Od 1 stycznia 2011 zwalnia się z VAT usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT).

Przepis ten nie powołuje się na PKWiU, więc przy jego interpretacji nie należy brać jej pod uwagę. Istotne są natomiast ust. 13 i 14 art. 43  ustawy o VAT. Z pierwszego wynika, że zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 38, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia tej usługi.

Drugi mówi natomiast, że ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa m.in. w ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

W omawianym wypadku nie budzi wątpliwości, że zwolnione z VAT są odsetki. Aby ustalić, czy nie trzeba naliczać podatku od opłat za przechowywanie rzeczy, izba skarbowa sięgnęła do ustawy z 20 lipca 2001 o kredycie konsumenckim (DzU nr 100, poz. 1081 z późn. zm.).

W jej  art. 7 ust. 1 pkt 4 wyłączono z całkowitego kosztu kredytu m.in. koszty ustanowienia zabezpieczeń. Należy jednak mieć na uwadze, że istotą działalności lombardów jest udzielanie pożyczek pod zastaw. Wyświadczenie usługi głównej bez należytego przyjęcia zabezpieczenia jest więc niemożliwe.

Lombard odpowiada za ochronę i przechowanie rzeczy do chwili jej wykupu przez klienta. Zdaniem izby skarbowej czynności te mogą stanowić odrębną całość. Skoro jednocześnie są niezbędne do świadczenia usługi głównej (udzielania pożyczek), to podlegają zwolnieniu z VAT.

Taki sposób rozumienia przepisów potwierdzają także inne interpretacje, np. Izby Skarbowej w Warszawie z 22 kwietnia 2011 (IPPP2/443-132/11-2/IG) i Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 kwietnia 2011 (ILPP4/443-93/11-4/JKa).

Z tego ostatniego pisma wynika, że zwolniona z VAT jest również „opłata uruchomieniowa”. Podobnie jak odsetki jest ona bowiem wynagrodzeniem za usługę udzielenia pożyczki zwolnionym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Czytaj również:

Szerszy zakres zwolnienia dla usług finansowych

Czy pożyczka pod zastaw jest zwolniona od VAT

Które transakcje nie będą opodatkowane

Zmiany w zwolnieniach VAT usług finansowych

Zobacz więcej:

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Usługi finansowe i pośrednictwa finansowego

Zobacz poradnik:

Zmiany w VAT w 2011 r.