Przyczyny opóźnienia są różne:  często kontrahenci zapominają o transakcji, czasami faktury zawieruszają się na poczcie.

Jak  rozliczyć dokument z zeszłego roku potwierdzający poniesienie kosztu,  jeżeli otrzymamy go  już po zamknięciu podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Jeśli przedsiębiorca księguje  koszty w dacie wystawienia faktury (metoda uproszczona, którą stosuje zdecydowana większość firm na  podatkowej książce), powinien  poprawić ubiegłoroczne  rozliczenie. Musi więc poprawić zapisy w księdze przychodów i rozchodów  i skorygować zeznanie (jeśli już je złożył).

Co jednak zrobić, gdy do przedsiębiorcy nie dotarła w ogóle faktura dokumentująca usługę wykonaną w zeszłym roku,  a teraz otrzymał jej duplikat?

Dopiero on będzie podstawą zaksięgowania kosztu, stanowi bowiem dowód  jego poniesienia. Wydatek na zakup usługi będzie więc zaksięgowany w dacie wystawienia duplikatu.

Jak bowiem wynika z art. 22 ust. 6b ustawy o PIT,  za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Oczywiście zakupiona usługa musi być związana z działalnością gospodarczą.

Warto  pamiętać, że inne zasady księgowania obowiązują  nabywających towary handlowe. Zgodnie bowiem z § 17 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Towar handlowy ujmuje się zatem w podatkowej księdze w momencie jego otrzymania, bez względu na to,  czy podatnik dysponuje fakturą lub duplikatem. W takiej sytuacji data ich wystawienia nie ma znaczenia  – liczy się moment otrzymania zakupionego  towaru.

Autorka jest biegłym rewidentem i doradcą podatkowym w Kancelarii Doradców i Audytorów

Czytaj więcej w serwisach:

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Kiedy potrącić koszt

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Księga przychodów i rozchodów