Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, [b]podpisane 9 lutego 2011 r. rozporządzenie zmienia regulację dotyczącą prawa do kontaktu zatrzymanego podatnika z adwokatem i nieskrępowanej z nim rozmowy[/b].
Chodzi o przepisy wykonawcze w sprawie warunków, sposobu i szczegółowego trybu wykonywania niektórych czynności przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej, sposobu i trybu współpracy z policją w wykonywanych czynnościach oraz wzorów dokumentów stosowanych w sprawach zatrzymania osoby i kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego.
O wątpliwościach, jakie budził pierwotny projekt, pisaliśmy w artykułach: "[link=http://www.rp.pl/artykul/215077,593946_Skarbowka-bedzie-lepiej-chroniona.html]Skarbówka lepiej chroniona[/link]" z 17 stycznia i "[link=http://www.rp.pl/artykul/56220,606186_Prawo-do-obrony-zagrozone.html]Prawo do obrony zagrożone[/link]" z 7 lutego.
W wersji ostatecznej, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, resort postanowił, że [b]inspektor lub pracownik kontroli skarbowej będzie miał obowiązek pouczyć osobę zatrzymaną o prawie do nawiązania kontaktu z adwokatem, a także bezpośredniej rozmowy z nim. Poinformuje także o możliwości zastrzeżenia obecności inspektora przy takiej rozmowie[/b] (§ 9 ust. 1 pkt 1 lit. d oraz pkt 2 rozporządzenia).
Jednocześnie, jak nas zawiadomiło MF, stosownej zmianie uległ wzór protokołu zatrzymania osoby.
Pierwotnie MF chciało, aby rozmowa z adwokatem odbywała się w obecności przedstawicieli skarbówki.