[b]- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.

Na potrzeby tej działalności dzierżawię grunt od osoby prawnej. Powstał na nim parking. Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?[/b]

Parking jako budowla znajdująca się w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu. Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 3 ust. 1 pkt 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2095poz%20613.asp]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (dalej ustawa) obowiązek podatkowy ciąży na właścicielu przedmiotu opodatkowania.

Zwykle właścicielem budowli lub budynku trwale związanego z gruntem (w tej sytuacji parkingu) jest właściciel gruntu. To na nim zatem, co do zasady, ciąży obowiązek podatkowy.

Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy tzw. posiadacza zależnego, a więc np. osoby, która korzysta z przedmiotu opodatkowania na podstawie umowy dzierżawy lub innej podobnej umowy (np. najmu albo użyczenia).

Wtedy podatek płaci posiadacz, ale tylko gdy przedmiot opodatkowania jest własnością gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa. Jeżeli więc osoba prawna, od której czytelnik dzierżawi grunt, nie jest żadnym z tego typu podmiotów, to nie ciąży na nim obowiązek podatkowy.

Warto jednak zauważyć, że nie zawsze właścicielem gruntu i położonego na nim parkingu będzie ta sama osoba (w tym wypadku wydzierżawiający). Inaczej może być, gdy właścicielem gruntu będzie Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego, a osoba prawna, która wydzierżawia czytelnikowi grunt, jest wyłącznie jego użytkownikiem wieczystym.

Wtedy to, na kim spoczywa obowiązek podatkowy od parkingu, zależy od tego, kto go wybudował. Jeżeli był to wydzierżawiający (użytkownik wieczysty), to on zobowiązany jest do zapłaty podatku. Jeżeli natomiast parking wybudował czytelnik, to on będzie musiał go odprowadzać.

[i]Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w krakowskim biurze kancelarii Olesiński & Wspólnicy[/i]