Temat ten jest szczególnie aktualny dla właścicieli stoków narciarskich i urządzeń do ich obsługi.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie przewiduje specjalnych zapisów dla przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową. Sam fakt posiadania budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oznacza, że należy ponosić ciężar podatku od nieruchomości w pełnej wysokości.

Praktyka administracyjna i orzecznictwo sądów nie pozostawiają wątpliwości. Właściciele wyciągów narciarskich powinni płacić podatek przez cały rok. I chociaż niektórzy próbowali podnosić, że dane obiekty nie mogą być wykorzystywane ze „względów technicznych” wyłącznie sezonowo, to ten sposób rozumowania nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach.

Czym innym jest natomiast dyskusja o tym, czy wyciągi narciarskie rzeczywiście w całości powinny być uznane w świetle ustawy za budowlę. Niestety, niepokojące są wnioski, jakie płyną z orzecznictwa sądowego. Na przykład z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 września 2010 r. (sygn. ISA/Kr 990/10) wynika, że kolej krzesełkowa jako całość techniczno-użytkowa podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w całości. Zdaniem sądu „nie ma podstaw do rozbierania tego typu obiektów na czynniki pierwsze”. W ten sposób pomija się dyskusję o konieczności wydzielenia części budowlanych urządzeń, które same w sobie nie powinny być uznane w świetle ustawy za budowle. Jednocześnie posłużenie się terminem „całości techniczno -użytkowej” prowadzi do bezrefleksyjnego poszerzenia opodatkowania.

W mojej ocenie tendencja do stosowania takiej rozszerzającej interpretacji pojęcia „budowla” jest nie do końca prawidłowa.

Na przykładzie właścicieli wyciągów narciarskich widać trudną sytuację podatników wykonujących działalność sezonową. Brak jasności w ustawie sprawia, że opodatkowanie ich majątku rozszerza się jeszcze bardziej poprzez stosowanie niekorzystnych interpretacji. W takiej sytuacji pomóc mogą gminy, rozważając możliwości bardziej uprzywilejowanego traktowania działalności sezonowej.

[i]oprac. maj[/i]

[i]Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w Alma Consulting Group Polska [/i]

[ramka] [b]Czytaj też: [/b][link=http://www.rp.pl/artykul/218763.html]Od budynków wykorzystywanych sezonowo płacimy podatek cały rok [/link][/ramka]