[b]Firma budowlana wykonuje remont biura. Rozpoczęła go w październiku, a zakończenie prac planowane jest na marzec. Według jakiej stawki opodatkować taką usługę?[/b]

Trzeba podzielić usługę na dwie części – wykonaną do 31 grudnia i po tej dacie. Pierwsza część będzie opodatkowana niższą stawką, druga wyższą. Firma budowlana musi zatem określić, jaka część prac została zakończona do 31 grudnia 2010 r. i na tej podstawie określić podstawę opodatkowania stawką VAT obowiązującą do tej daty.

Najlepiej, jeśli będzie to potwierdzone przez kontrahenta, który podpisze protokół odbioru robót.

Jeśli jednak nie dałoby się określić, jaka część prac została wykonana przed 1 stycznia 2011 r., podatnik musi zastosować rozliczenie proporcjonalne. Nie zawsze jednak będzie to możliwe. Szczególnie w budownictwie często nie znamy ostatecznego terminu zakończenia robót. Może się on przedłużyć chociażby z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

Jeśli będzie inny, niż wynika to z pierwotnego proporcjonalnego podziału usługi, podatnik powinien odpowiednio skorygować fakturę dotyczącą części usług wyświadczonych przed 1 stycznia 2011 r.

Dlatego, z praktycznego punktu widzenia, korzystniejsze będzie rozliczenie usługi na podstawie faktycznie wykonanych prac.

[i]Radomir Graj, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC[/i]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach w VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]