Tak postanowił wczoraj Senat, podejmując uchwałę o przyjęciu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej ( tzw. ustawy okołobudżetowej) wraz z poprawkami. Za opowiedziało się 56 senatorów, 32 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

We wcześniejszej debacie senatorowie zgłosili prawie 30 poprawek. Także dotyczących nowelizowanych przepisów o VAT oraz o podatku akcyzowym. Nie wszystkie jednak propozycje zyskały rekomendację połączonych komisji: Środowiska, Budżetu i Finansów Publicznych, Rodziny i Polityki Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a później w głosowaniu całego Senatu.

Z aprobatą zarówno senackich komisji, jak i izby wyższej parlamentu spotkała się natomiast poprawka chroniąca firmy, np. energetyczne, przed koniecznością wystawiania setek tysięcy faktur korygujących po 1 stycznia 2011 r., czyli już po podwyżce stawek VAT. Senatorowie zgodzili się na to rozwiązanie pod warunkiem, że w pierwszej fakturze wystawionej już po zmianie stawki VAT, nie później jednak niż w ciągu sześciu miesięcy od zmiany stawki, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed zmianą stawki podatkowej.

Senat przyjął również poprawkę, zgodnie z którą minister finansów do końca stycznia 2011 r. będzie mógł obniżyć z 8 do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi. Chodzi np. o prasę, która do dystrybucji trafi do końca grudnia 2010 r., czyli jeszcze przed podwyżką VAT, a będzie sprzedawana w 2011 r., czyli już po podwyżce. Za tą zmianą opowiedziało się aż 74 senatorów uczestniczących w głosowaniu. Przeciw był jeden, a 14 wstrzymało się od głosu.

Aprobatę senatorów zyskała ponadto propozycja umożliwiająca zmianę taryf dla usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków po zmianie stawek VAT. Nie będzie ona wymagała zatwierdzania przez gminy. Senatorowie przystali też na poprawkę umożliwiającą proporcjonalne rozliczenie tych usług w okresie zmiany stawek.

Senatorowie przyjęli ponadto poprawkę umożliwiającą stosowanie dotychczasowych znaków akcyzy. Takie rozwiązanie poparło 59 senatorów. Przeciw było 30.

Wśród poprawek do ustawy okołobudżetowej, które przepadły w głosowaniu w Senacie, była m.in. propozycja senatora Jana Rulewskiego zmierzająca do objęcia instrumentów muzycznych 5-proc. stawką VAT. Nie spotkała się ona ze zrozumieniem pozostałych senatorów, mimo że jej autor jeszcze przed rozpoczęciem głosowań zachęcał do jej przyjęcia słowami: „niech orkiestry grają”.

Teraz uchwała Senatu z powrotem trafi do Sejmu, który będzie musiał się wypowiedzieć w sprawie poprawek. Dopiero potem zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

[ramka]etap legislacyjny

projekt wrócił do Sejmu[/ramka]