Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP2/443-709/10-2/KOM.

Z pytaniem zwróciła się firma, która jest producentem wyrobów higienicznych i kosmetycznych i w 2010 r. zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ramach oferty nie były emitowane nowe akcje, nie nastąpiło też podwyższenie kapitału akcyjnego spółki. Celem wejścia na giełdę było przede wszystkim umocnienie wizerunku spółki oraz podniesienie jej wiarygodności w oczach inwestorów. Zależało jej również na zbudowaniu stabilnego, a zarazem rozproszonego akcjonariatu.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o ofercie publicznej firma była zobowiązana sporządzić prospekt emisyjny podlegający zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jego przygotowanie wymaga sporządzenia wielu analiz finansowych, prawnych oraz rynkowych. Poza tym w 2009 i 2010 r. spółka poniosła takie nakłady, jak koszty wynagrodzenia audytora, doradców prawnych i podmiotu oferującego akcje. [b]Miała też wydatki związane z rejestracją akcji w depozycie papierów wartościowych oraz ich dopuszczeniem do obrotu na GPW, a także z promocją oferty publicznej. [/b]

Spółka zapytała, czy prawidłowo odliczyła VAT wynikający z faktur dokumentujących te wydatki. Jej zdaniem postąpiła zgodne z przepisami, gdyż koszty te miały związek z jej działalnością opodatkowaną.

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z nią. Wskazał przy tym, iż z ustawy o VAT wynika, że emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania VAT. To dlatego, iż nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług. Dla odliczenia tej daniny przez podmiot debiutujący na giełdzie istotny jest jednak związek między zakupami a prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Odliczyć można więc w całości podatek naliczony, który jest związany bezpośrednio lub pośrednio z transakcjami opodatkowanymi firmy.

W [b]interpretacji (sygnatura akt: IPPP2/443-709/10-2/KOM)[/b] czytamy, że wydatki na przygotowanie i przeprowadzenie emisji akcji na GPW nie miały co prawda bezpośredniego odzwierciedlenia w przychodach, warunkują jednak uzyskanie w przyszłości wyższych obrotów.

Wynika z tego, że spółka ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli poniesione przez nią koszty są udokumentowane fakturami VAT. Ważne jest też, by przedmiotem działalności gospodarczej spółki faktycznie były czynności objęte VAT. Danina ta będzie podlegała odliczeniu wyłącznie w tej części, w jakiej ma związek ze sprzedażą opodatkowaną.