Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie korzystne rozwiązanie Polska wprowadziła jak najszybciej. A dokładnie – po upływie 20 dni od opublikowania najnowszej dyrektywy zmieniającej przepisy dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Zmienione przepisy mają bowiem obowiązywać [b]po upływie 20 dni od ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej[/b]. Na ich wdrożenie do ustawodawstwa krajowego państwa członkowskie będą jednak miały czas do końca 2012 r. [b]Od 1 stycznia 2013 r. nowe, korzystne dla firm rozwiązania mają się stać faktem.[/b] Nowy przepis, który je wprowadza, jest obligatoryjny, a nie uznaniowy, tak więc prędzej czy później Polska też będzie musiała je wdrożyć.
[wyimek]W Unii Europejskiej będzie jeden termin na wystawienie faktury[/wyimek]
– Dziś można tylko zaapelować do ministra finansów o niezwłoczne wdrożenie postanowień nowej dyrektywy. Komisja Europejska liberalizuje przepisy, chociaż daje państwom członkowskim dwa lata na zmianę ustawodawstwa krajowego. Ale skoro zacznie obowiązywać już po upływie 20 dni od jej publikacji, to tak naprawdę już wtedy moglibyśmy zmienić nasze polskie przepisy – podkreśla Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Ernst & Young. – Zwłaszcza że – jak twierdzi – dokonanie zmian w rozporządzeniu to proces zdecydowanie krótszy niż proces legislacyjny.
W nowej dyrektywie zasadniczy dla polskich przedsiębiorców, którzy dziś walczą o możliwość przesyłania e-faktur pocztą elektroniczną, będzie zmieniony art. 233 unijnej dyrektywy. Dziś przepis ten wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznego systemu odnotowującego każdą zmianę dokumentu, tzw. EDI. Od 2013 r. te dwa sposoby zabezpieczania przesyłanych danych mają być jednymi z możliwych. To jednak od firmy zależeć będzie, na jakie zabezpieczenia się zdecyduje. Ważne jest tylko, aby – jak wymaga dyrektywa – gwarantowały one integralność i autentyczność faktur VAT, uniemożliwiając tym samym jakiekolwiek modyfikacje raz wystawionego dokumentu.
Co ważne, ten warunek będzie musiał zostać spełniony nawet dla plików w formacie PDF.
Według nowych przepisów podatnik będzie musiał zagwarantować integralność i autentyczność faktury od momentu jej wystawienia do momentu przedawnienia się zobowiązania podatkowego lub do upływu terminu, w którym ma obowiązek przechowywać dokumenty podatkowe.
Przepisy dyrektywy dążą do zapewnienia spójności pomiędzy fakturami VAT w postaci papierowej i elektronicznej. To jednak niejedyne istotne zmiany.
Do takich na pewno należy art. 222 wprowadzający obowiązek wystawienia faktury z tytułu WDT (czyli wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) nie później niż 15. dnia następnego miesiąca, tzn. w tym samym terminie, gdy powstaje obowiązek podatkowy.
– [b]Obecnie nie ma przepisu, który mówiłby, w jakim terminie należy wystawić fakturę. Pozostawiono to w gestii państw członkowskich. Przykładowo w Niemczech taki termin nie został określony[/b] – powiedział Roman Namysłowski.
Dyrektywa wprowadza także możliwość odliczenia VAT w momencie zapłaty kontrahentowi, czyli dokładnie rozwiązanie, które w polskich przepisach już funkcjonuje jako mały podatnik.