[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2010 r. (nr IPPP2/443-121/10-4/RR).[/b]
Z wnioskiem wystąpiła wspólnota mieszkaniowa, która ma zamówić usługę montażu instalacji solarnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i chce wiedzieć, jaką stawką ma być ona objęta: 7 czy 22 proc. Zdaniem podatnika całość inwestycji podlega 7-proc. VAT, bo dostawa materiałów i urządzeń oraz montaż instalacji spoczywają na wykonawcy.
Podobnego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Przypomniał, że w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku co do zasady wynosi 22 proc., ale od tej reguły są wyjątki, np. ust. 2 dotyczący stosowania 7-proc. VAT na towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy.
Stawkę tę stosuje się też do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji albo przebudowy obiektów budowlanych lub ich części. Za budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym uważa się zaś obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych) oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 oraz obiekty sklasyfikowane w klasie ex 1264 (art. 41 ust. 12a i 12b). Z wyjątkiem domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 mkw. i mieszkań powyżej 150 mkw.
Według dyrektora IS usługi zamówione przez wspólnotę, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 45.31.42-00.00, są robotami budowlano-montażowymi objętymi 7-proc. VAT (§ 37 rozporządzenia z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Bo jeśli, jak uznał, przedmiotem zawartej umowy jest robota budowlana, to nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów, kosztów do odrębnej sprzedaży. Obrotem jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, ale nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).
„Zatem, jeżeli usługa zaklasyfikowana jest do grupowania PKWiU 45 i wykonywana jest w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego, to do całej wartości usługi należy zastosować 7-proc. stawkę VAT” – czytamy w interpretacji.