Tak wynika z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 9 listopada 2009 r. (nr IBPBII/1/415-715/09/BJ)[/b].

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który wykonuje międzynarodowy transport drogowy. Z tytułu podróży służbowych kierowcy otrzymują diety. Nie dostają natomiast zwrotu kosztu noclegów, bo samochody są wyposażone w miejsce do spania. Kierowcy muszą więc korzystać z odpłatnych toalet. Dlatego firma zamierza wprowadzić do regulaminu wynagradzania i wypłacać pracownikom oprócz diet zryczałtowany zwrot kosztów ponoszonych przez nich na sanitariaty i toalety. Z tego tytułu mają otrzymywać 5 euro dziennie.

Zdaniem pracodawcy koszty te stanowią wydatki na uzasadnione potrzeby w rozumieniu § 2 pkt 2 lit. c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167999]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. (DzU nr 236, poz. 1991 z późn. zm.)[/link].

W myśl tego przepisu z tytułu podróży pracownikowi przysługuje zwrot kosztów innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Bezsporne jest bowiem, że pracownicy muszą codziennie zaspokajać potrzeby higieny osobistej i fizjologiczne.

Firma podkreśliła, że niemożliwe jest udokumentowanie wysokości tych wydatków. Opłatę najczęściej uiszcza się bowiem przez wrzucenie monet o odpowiedniej wartości do wrzutnika na drzwiach. Zdaniem wnioskodawcy wypłacane kwoty są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=509F977DD37CD867CF80FEED03461E05?id=80474]ustawy o PIT[/link].

Izba skarbowa początkowo nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach. Ten w [b]wyroku z 1 czerwca 2009 r. (sygn. akt I SA/Gl 1071/08)[/b] przyznał firmie rację i uchylił niekorzystną dla niej interpretację. Jego zdaniem trudno oczekiwać od pracownika, żeby każdorazowo po skorzystaniu z toalety sporządzał oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. Zasadnym rozwiązaniem jest więc przyznanie pracownikowi zwrotu kosztów w wysokości ryczałtowej.

[b]W nowej interpretacji izba skarbowa potwierdziła, że przyznany przez firmę ryczałt jest zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT.[/b]

Zgodnie z tym przepisem wolne od niego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce strefy budżetowej z tytułu podróży służbowej.