Z obowiązujących przepisów wynika, że osoby fizyczne wynajmujące pokoje gościnne lub domki turystyczne mają możliwość rozliczania się w formie karty podatkowej. Muszą one jednak spełnić wszystkie warunki określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
[srodtytul]Ustawowy limit[/srodtytul]
Według ustawowych regulacji, [b]z karty można skorzystać, jeżeli łączna liczba pokoi wykorzystywanych na usługi hotelarskie we wszystkich obiektach nie jest większa niż 12[/b]. Chodzi w tym przypadku zarówno o wynajmowane pokoje gościnne, jak i domki turystyczne. Warto przy tym zwrócić uwagę, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie odsyła do odrębnych przepisów określających np. warunki, jakim powinny odpowiadać pokoje przeznaczone do wynajmu. W ustawie określono jedynie maksymalną liczbę dwunastu pokoi. [b]Jeżeli podatnik nie przekracza tego limitu, to spełnia jeden z warunków umożliwiających rozliczanie się w formie karty podatkowej.[/b]
Do skorzystania z karty konieczne jest również spełnienie kolejnego wymogu. Otóż [b]prowadząc wspomniane usługi hotelarskie, można zatrudniać nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka[/b]. Zwrócono na to uwagę m.in. w [b]interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2009 r. (IPPB1/415-1159/08-4/AŻ)[/b].
[srodtytul]Potrzebny wniosek[/srodtytul]
Przepisy ustawy wymagają ponadto, aby osoba zamierzająca skorzystać z karty złożyła wniosek do urzędu skarbowego o zastosowanie opodatkowania w tej formie. We wniosku powinna zgłosić prowadzenie działalności wymienionej w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Warto przy tym pamiętać, że działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku nie może być prowadzona poza terytorium Polski.
Oprócz tego przedsiębiorca może być opodatkowany w formie karty, jeżeli przy prowadzeniu działalności nie korzysta z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Należy pamiętać również o tym, że małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie.
[srodtytul]Dodatkowe wymagania[/srodtytul]
Na tym nie koniec wymogów. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym określono rodzaje działalności, których prowadzenie daje możliwość korzystania z karty. [b]Poza jednym z tych wymienionych rodzajów podatnik rozliczający się w formie karty nie może prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Aby korzystać z karty, nie może on również wytwarzać wyrobów opodatkowanych akcyzą.[/b]
Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków umożliwia opodatkowanie kartą podatkową. A jest to bardzo wygodna forma rozliczeń. Korzystający z niej podatnicy są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Muszą jednak wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Powinni też przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym je wystawiono.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Cezary świadczy usługi polegające na wynajmie domków turystycznych. Ma osiem takich domków. Ponieważ spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, więc wybrał kartę podatkową. Do miejscowości, w której prowadzi działalność, przyjeżdżało w ostatnich latach coraz więcej turystów. W związku z tym przedsiębiorca postanowił kupić i postawić na swojej działce siedem dodatkowych domków turystycznych. Wynika z tego, że po zrealizowaniu tych zamierzeń będzie w sumie wynajmował 15 domków. Gdyby nawet założyć, że w każdym domku turystycznym jest tylko jeden pokój, to w przypadku 15 domków liczba wynajmowanych pokoi będzie wynosiła co najmniej 15. Oznacza to, że pan Cezary nie będzie już spełniał warunków do opodatkowania świadczonych usług w formie karty podatkowej.
Z karty można bowiem korzystać wtedy, gdy łączna liczba pokoi wykorzystywanych na usługi hotelarskie we wszystkich obiektach nie jest większa niż 12.[/ramka]