Mimo że środek trwały został zamortyzowany, w dalszym ciągu należy opłacać od niego podatek od nieruchomości.

Zgodnie z art. 4 ust. 1[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297] ustawy z 2 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. w DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm., dalej uopol) [/link]podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi:

- dla gruntów – powierzchnia,

- dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa,

- dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem art. 4 ust. 4 – 6 uopol – wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Jak można wywnioskować z pytania, dotyczy ono budowli, a w ich wypadku podstawę opodatkowania stanowi wartość początkowa niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Nawet jeżeli wynoszą one 100 proc. wartości początkowej składnika majątku, nie mają wpływu na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

Zatem, mimo że środek trwały (budowla) został już całkowicie zamortyzowany, w dalszym ciągu podatnik musi opłacać podatek od nieruchomości.

Podstawa opodatkowania równa jest wartości początkowej budowli. Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, że jeżeli budowle lub ich części zostały ulepszone lub zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych nastąpiła aktualizacja wyceny środków trwałych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa ustalona na 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano ulepszenia lub aktualizacji wyceny.

Na zakończenie dodajmy, że w art. 4 ust. 5 uopol ustawodawca zastrzegł, że jeżeli od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jednak moim zdaniem ten przepis nie ma zastosowania w analizowanej sytuacji, gdyż – jak wynika z treści pytania – środek trwały podlegał amortyzacji, z tym że został w całości zamortyzowany.

[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]