[b]Nie.[/b] Samo zezłomowanie pojazdu nie powoduje wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych. Do jego wygaśnięcia konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Potwierdza to [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku,[/b] w którym czytamy, że obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na właścicielu tak długo, jak długo pojazd ten jest na niego zarejestrowany [b](wyrok z 18 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Gd 1878/01).[/b]

Podatnicy podatku od środków transportowych muszą być świadomi, że obowiązek zapłaty podatku wygaśnie w momencie uzyskania stosownej decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wygasa on z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.

Do uzyskania stosownej decyzji starostwa o wyrejestrowaniu pojazdu niezbędny jest wniosek właściciela. W przypadku zezłomowania do wniosku należy załączyć odpowiednie zaświadczenie od przedsiębiorcy prowadzącego stacje demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Należy jednak pamiętać, że data uzyskania takiego zaświadczenia nie ma żadnego znaczenia dla obowiązku podatkowego – ciąży on nadal, pomimo iż pojazdu już nie ma. W tym przypadku istotne jest szybkie złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu i uzyskanie decyzji starosty. Szczególne znaczenie ma to na przełomie miesięcy, gdyż może się okazać, iż podatnik będzie musiał dokonać zapłaty podatku za kolejny miesiąc. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy zezłomowanie nastąpi np. na koniec stycznia, a wyrejestrowanie dopiero w lutym.

Po uzyskaniu stosownej decyzji starosty podatnik obowiązany jest w terminie 14 dni złożyć u właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta deklarację na podatek od środków transportowych – DT – 1 o wygaśnięciu obowiązku podatkowego.

[i][b]Podstawa prawna:[/b] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]