[b]Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej (sygn. IPPP2/443-1698/08-2/AZ) dotyczącej warunków stosowania preferencyjnych stawek.[/b]
Z pytaniem zwróciła się firma, której działalność polega na sprzedaży różnego rodzaju książek, w tym podręczników językowych. Do części wydawcy dołączają na specjalnych nośnikach (jak np. płyty CD, VCD, DVD oraz specjalne programy komputerowe) nagrania tekstów i inne ćwiczenia dotyczące wymowy słów. Dodatki stanowią uzupełnienie książki, nie można ich kupić oddzielnie.
Wnioskodawca stosuje przy sprzedaży podręczników zerową stawkę VAT. Postępuje tak jednak dopiero od czerwca 2008 r. Przedtem sprzedaż książki z nośnikiem była wykazywana zarówno przez wydawnictwa, jak i przez pytającą spółkę w dwóch pozycjach. Drukowana książka objęta była stawką 0 proc., natomiast do dodatkowych nośników naliczano 22 proc. podatku.
Spółka pyta, czy prawidłowo stosuje obecnie 0 proc. VAT do odpłatnej dostawy książek, w skład której wchodzi część papierowa i płyta bądź kaseta. Jak wyjaśnia, traktuje to jako zestaw, mimo że na fakturze zakupu część współpracujących dostawców stosuje do sprzedaży płyty stawkę 22 proc. [b]Zdaniem wnioskodawcy objęcie całości 0 proc. VAT to postępowanie jak najbardziej prawidłowe.[/b]Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się z opinią firmy.Przypomniał, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,stawka podatku wynosi 22 proc. Do książek i czasopism specjalistycznych stosuje się jednak § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173365]rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT[/link]. Na podstawie tego przepisu stawka VAT na te towary wynosi 0 proc. Należy jednak spełnić trzy warunki: książki muszą się mieścić w klasyfikacji PKWiU o numerze 22.11, muszą być oznaczone symbolem ISBN, a ponadto nie mogą to być książki adresowe, telefoniczne, nuty, mapy ani ulotki.
Jak czytamy w piśmie dyrektora, pytająca spółka sprzedaje książki wraz z dołączonymi do nich nośnikami, które mają charakter komplementarny względem treści książki. Utwory nagrywane na płytach – audio lub wideo – przedstawiają dodatkowe aspekty poruszanej tematyki. Cały produkt, książka wraz z płytą, stanowią komplet, czyli jednolity przedmiot dostawy. Odrębne nabycie książki i płyty nie jest możliwe.
Zgodnie z interpretacją, [b]gdy produkty są ze sobą związane i nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu dotyczy jednego produktu. Należy to więc traktować jako jedną transakcję. Dzięki temu książka wraz z dodatkiem – jako jednolity przedmiot – jest opodatkowana zerową stawką VAT.[/b]
Dyrektor zwrócił uwagę, że nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu. [b]Jeżeli dostarczany przez pytającą spółkę komplet (książka plus płyta) będzie miał klasyfikację PKWiU właściwą dla książek, nie wystąpi obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt dołączonych do materiałów szkoleniowych.[/b]
Autor interpretacji podkreślił jednak, że obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. W razie trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji wyrobu lub usługi według PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o informację do Głównego Urzędu Statystycznego.