To jedna z najważniejszych zmian. Powinna poprawić płynność finansową i zmniejszyć koszty obsługi administracyjnej w firmach, które importują surowce i produkty.
[srodtytul]Można prościej...[/srodtytul]
Ułatwienie polega na rozliczeniu importowego podatku w deklaracji zamiast dotychczasowego systemu zapłaty i odliczenia, często połączonego z oczekiwaniem na zwrot na rachunek. Nowe zasady rozliczania nie będą jednak obowiązkowe. To tylko opcja obwarowana na dodatek określonymi warunkami. Przede wszystkim niezbędne będzie dopuszczenie importowanego towaru do obrotu w ramach uproszczonej procedury celnej. Należy jednocześnie pamiętać, że tylko dwie z trzech uproszczonych procedur celnych będą uprawniały do rozliczania VAT w deklaracji. Możliwe to będzie przy stosowaniu lokalnej odprawy celnej w miejscu uznanym oraz uproszczonego zgłoszenia celnego stosownie do art. 76 ust. 1 lit b lub c wspólnotowego kodeksu celnego (brak będzie możliwości rozliczania podatku VAT w deklaracji w przypadku składania zgłoszenia niekompletnego). Aby korzystać z bezgotówkowego rozliczania importowego VAT nie jest konieczne posiadanie pozwolenia na stosowanie jednej z dwóch wymienionych procedur przez importera. Przepisy wskazują bowiem, że towary mają być dopuszczone do obrotu z zastosowaniem procedury uproszczonej, natomiast podatnik VAT z tytułu importu towarów może działać poprzez przedstawiciela pośredniego, który będzie posiadał pozwolenie organów celnych na stosowanie jednej z dwóch procedur uproszczonych. W takim przypadku podmiot działający w imieniu własnym (np. agencja celna lub spółka z grupy odpowiedzialna za obsługę celną) będzie dokonywał uproszczonej odprawy celnej na rzecz importera, który będzie uprawniony do rozliczenia podatku VAT w deklaracji.
[srodtytul]... ale trzeba spełnić warunki...[/srodtytul]
Przepisy wprowadzają dodatkowe warunki formalne przed rozpoczęciem rozliczania importowego podatku w deklaracji. Przede wszystkim importer będzie zobowiązany do pisemnego zawiadomienia o tym fakcie zarówno właściwego naczelnika urzędu celnego, jak i naczelnika urzędu skarbowego. Przepisy nie nakazują posługiwać się jakimkolwiek formularzem, a co więcej nie wymagają żadnej zgody czy zatwierdzenia ze strony organów celnych czy podatkowych.
Ponadto podatnik będzie musiał przedstawić naczelnikowi urzędu celnego, w którym przeprowadzane są odprawy celne:
- zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatków stanowiących dochód budżetu państwa przekraczających odrębnie z każdego tytułu i podatku odpowiednio 3 proc. kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych,
- potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT czynny.Te dokumenty nie mogą być wydane wcześniej niż sześć miesięcy przed importem.
[srodtytul]... i złożyć zabezpieczenie[/srodtytul]
Kolejnym warunkiem stosowania uproszczonych zasad rozliczania importowego podatku jest przedstawienie naczelnikowi urzędu celnego zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji. Zabezpieczenie może złożyć przedstawiciel pośredni posiadający pozwolenie na stosowanie jednej z dwóch wymienionych wcześniej procedur uproszczonych. Będzie zwalniane po upływie okresu rozliczeniowego, za który składana jest deklaracja VAT. Warunkiem zwolnienia zabezpieczenia będzie przedstawienie naczelnikowi urzędu celnego dokumentów potwierdzających złożenie deklaracji podatkowej, w której wykazana została kwota VAT z tytułu importu.
[srodtytul]Tak jak przy zakupach w UE [/srodtytul]
Jeśli zostaną spełnione te warunki, importer będzie wykazywał VAT w zgłoszeniu celnym, jednak nie będzie musiał go płacić. Rozliczenie podatku nastąpi bowiem na analogicznych zasadach jak w przypadku WNT, tj. w tej samej deklaracji zostanie wykazana kwota podatku należnego i naliczonego.
Bezgotówkowy sposób rozliczania podatku nie będzie również uzależniony od posiadania przed końcem okresu rozliczeniowego oryginału karty 3. dokumentu SAD. Nowe przepisy wskazują, że w razie stosowania uproszczeń odliczenie podatku będzie następowało w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.
Warto wspomnieć, że wprowadzono również szczególny tryb rozliczania importowego podatku w sytuacji stosowania przez przedsiębiorców jednolitego pozwolenia na stosowanie procedur uproszczonych. Tryb ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2009 r. Wtedy bowiem wejdą w życie przepisy celne pozwalające na uzyskanie jednolitego pozwolenia.
[i]Autor jest menedżerem w Zespole Podatków Pośrednich w biurze Ernst & Young w Warszawie[/i]