Potwierdził to [b]WSA w Szczecinie w wyroku z 17 września 2008 r. (I SA/Sz 132-133/08)[/b].

Małżonkowie wystąpili do urzędu skarbowego z wnioskami o zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wprawdzie sytuację bytową podatników określono jako trudną i naruszającą egzystencję, to jednak w ocenie urzędu zaliczka nie stanowiła nadmiernego obciążenia i brak było podstaw do zastosowania zwolnienia wyrażonego w art. 22 § 2 ordynacji podatkowej. Małżonkowie wnieśli odwołanie od decyzji. Izba skarbowa umorzyła postępowanie, ponieważ wobec zakończenia roku podatkowego stało się ono bezprzedmiotowe.

Organ podatkowy zauważył, że ta forma zwolnienia ma charakter okresowy i po zakończeniu roku podatkowego małżonkowie i tak musieliby zadeklarować i zapłacić podatek w całości. Podatnicy nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, wnieśli skargi do WSA. Sąd oddalił skargi. Potwierdził, że izba skarbowa zasadnie umorzyła postępowanie, gdyż po upływie roku podatkowego stało się ono bezprzedmiotowe. Instytucja zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania podatku ma charakter czasowy, gdyż po ustalonym w decyzji okresie podatnik i tak jest zobowiązany do jego zapłaty.

[i]Agata Podsiadła, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Joanna Zawiejska-Rataj, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Poznaniu)[/b]

Art. 22 § 2 ordynacji podatkowej przewiduje możliwość zwolnienia płatnika z obowiązku poboru podatku. Zastosowanie zwolnienia jest uzależnione od spełnienia następujących przesłanek:

- pobranie podatku powinno zagrażać ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub

- podatnik uprawdopodobni, że byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok lub inny okres rozliczeniowy.

Organ podatkowy „może” udzielić zwolnienia, zatem nawet w razie wystąpienia tych przesłanek nie ma takiego obowiązku. Decyzja w tym zakresie jest uznaniowa. Jednocześnie nie jest możliwe zwolnienie z tego obowiązku już po pobraniu podatku przez płatnika.

Co istotne, zwolnienie z obowiązku poboru podatku (w tym przypadku zaliczki) nie oznacza, że podatek nie będzie musiał zostać uiszczony. Zgodnie z art. 22 § 5 ordynacji podatkowej w takim wypadku podatnik sam będzie zobowiązany do jego odprowadzenia w terminie wynikającym z decyzji organu podatkowego bądź w terminach przewidzianych dla rozliczeń rocznych (czy też innych rozliczeń okresowych). Korzyścią zwolnienia z poboru podatku jest zatem odroczenie jego płatności. [/ramka]