Spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym zostały cztery miesiące na wymianę skrzynek pocztowych. Trzeba to zrobić do 24 sierpnia br. Wiele z nich organizuje więc przetargi bądź konkursy ofert na dostawę lub montaż nowych skrzynek. Nie wiadomo jednak, którą stawkę VAT stosować.
Część zamawiających przyjmuje stawkę podstawową, czyli 22 proc. Inni powołują się na art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), z którego wynika, że roboty budowlane, remontowe lub remontowo-modernizacyjne objęte są stawką 7 proc. – Są wątpliwości prawne, dlatego w specyfikacji przetargowej poprosiłem o podawanie ceny netto wraz ze stawką VAT stosowaną przez wykonawcę – tłumaczy Dariusz Śmierzyński, prezes SBM Ruda w Warszawie.
– Podczas montażu skrzynek w budynkach mieszkalnych uprawniona jest stawka 7 proc. VAT – mówi Rafał Brzoska, prezes spółki InPost. Zaznacza, że czeka właśnie na interpretację fiskusa w tej sprawie.
Inni robią podobnie. Jedna z firm pytała o samą wymianę skrzynek, czyli demontaż starych, przygotowanie ściany (w tym malowanie i tynkowanie) oraz zamontowanie nowych. Urząd Skarbowy w Opolu uznał, że nie wolno w tym wypadku stosować niższej, 7-proc. stawki VAT (nr PP/443-61-1/06). US w Bytomiu rozważył dwie sytuacje: gdy firma usługowa jedynie montuje skrzynki kupione wcześniej przez spółdzielnię oraz gdy zajmuje się zarówno ich dostawą, jak i montażem. W obu wypadkach urzędnicy uznali, że nie ma podstaw do zastosowania niższej stawki, bo nie zostały spełnione przesłanki ustawowe.
Postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 2005 r. jednak podaje, że można stosować niższą stawkę od dostawy i montażu skrzynek. US w Krakowie-Podgórzu wydał dwie interpretacje w tych sprawach. W jednej z nich niejednoznacznie zasugerował stawkę niższą, ale po spełnieniu ustawowych warunków. W drugiej stanowczo opowiedział się za stawką 22 proc.
Urzędy skarbowe podkreślają, że to zainteresowani sami powinni określać swoją działalność (zarówno produkty, jak i usługi) według poszczególnych klasyfikacji i nomenklatur. W razie trudności można poprosić o opinię Urząd Statystyczny w Łodzi. Zdaniem Jacka Zbrzeźniaka, którego firma Motgos produkuje skrzynki, to jednak też nie rozwiązuje problemu. – Pewne jest jedynie to, że jeśli producent sam montuje swoje skrzynki, to musi stosować stawkę 22 proc. – mówi Zbrzeźniak.
Zbigniew Liptak, doradca podatkowy w Baker & McKenzie
Zakres rozumienia pojęcia robót budowlano-montażowych stanowi wciąż duży problem i w wypadku wymiany skrzynek pocztowych mamy kolejną jego odsłonę.
Przygotowanie ściany, malowanie i tynkowanie to niewątpliwie roboty budowlano-montażowe, do których uzasadnione jest stosowanie stawki 7 proc. VAT. Z drugiej strony, gdy np. skrzynki pocztowe zostaną po prostu umieszczone w holu budynku, a nie przytwierdzone trwale do ściany – wówczas nie ma mowy o jakichkolwiek robotach budowlano-montażowych. Dlatego odpowiedź zależy, moim zdaniem, w dużej mierze od konkretnego stanu faktycznego. Jedynie tam, gdzie udział prac budowlano-montażowych przeważa, można byłoby rozważyć stosowanie stawki obniżonej.
not. g.l.
masz pytanie, wyślij e-mail do autoram.kosiarski@rp.pl