Tym bardziej że sprzedająca go gmina ani nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie, ani też nie odliczała podatku zapłaconego w związku z jego nabyciem czy ulepszeniem.
Tak uznał [b]dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu[/b]. Jego indywidualna interpretacja [b](nr ILPP1/443-424/07-2/MK)[/b] potwierdza stanowisko podatnika (gminy), a zamierza on zbyć nieruchomość, której jest właścicielem. Chodzi o działkę o powierzchni 615 mkw. zabudowaną 80-letnim budynkiem gospodarczym.
Zgodnie z wyceną rzeczoznawcy nie ma on wartości rynkowej z powodu złego stanu technicznego. Gmina nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, który określałby przeznaczenie działki. Dlatego też wydana została dla niej decyzja o warunkach zabudowy, zgodnie z którą jest ona przeznaczona pod budowę domu mieszkalnego i zbiornika bezodpływowego, oraz o rozbiórce istniejącego budynku. Gmina chciała więc wiedzieć, czy sprzedaż działki będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług czy też – w związku z wydaną decyzją o warunkach zabudowy – będzie opodatkowana VAT w wysokości 22 proc.
Według gminy sprzedaż powinna być zwolniona od tego podatku, ponieważ działka jest zabudowana budynkiem gospodarczym, a ten spełnia ustawowe warunki określone w art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z przepisami budynek jest uznany za używany, gdy od końca roku, w którym zakończona została jego budowa, minęło co najmniej pięć lat. Gmina nie ponosiła też wydatków na jego ulepszenie, co uniemożliwiłoby zwolnienie od podatku. Przepis art. 43 ust. 6 nie pozwala bowiem na stosowanie zwolnienia do dostawy towarów używanych, jeżeli przed ich wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej. A także gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary krócej niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
[b]Ponieważ budynek jest starszy, a gmina nie ponosiła żadnych wydatków na jego ulepszenie, może zostać uznany za towar używany.[/b]
Spełnione są więc, w opinii dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia od VAT przy jego sprzedaży.