Taką interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, odpowiadając na pytanie spółki, która rozpoczęła budowę elektrowni, ale po pewnym czasie zaniechała tej inwestycji (nr PP-I/44071-5/07/MJ).

W trakcie jej realizacji ponosiła koszty, m.in. opracowań eksperckich, tłumaczeń. Otrzymywała faktury i odliczała wynikający z nich VAT naliczony.

Zapytała organy skarbowe, czy ma obowiązek skorygowania odliczeń, skoro zakupy dotyczyły niedokończonej inwestycji. Według niej korekta jest niepotrzebna.

Dyrektor opolskiej IS, tak jak wcześniej naczelnik Urzędu Skarbowego, wyjaśnił, że według art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT odliczenie nie przysługuje, jeżeli wydatki nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w CIT. A tak było w tym wypadku.

Dyrektor dodał, że sposób dokonania korekty został uregulowany w art. 91 ust. 5 – 8 ustawy o VAT. Wynika z niego, że dokonuje się jej również wtedy, kiedy towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem do użytkowania. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których inwestycji zaniechano.

– Ponieważ art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi wyraźnie, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji, przeto nie można dokonać odliczenia podatku naliczonego podczas zakupów związanych z jej realizacją

– argumentował.

Autor interpretacji dodał też, że skoro wydatki poczynione przez podatnika nigdy nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi, powinien on skorygować odliczony VAT. Zdaniem dyrektora korekty powinien dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiło zaniechanie inwestycji.

– Wprawdzie Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekał już inaczej, przyznając prawo do odliczenia VAT od zaniechanych inwestycji, ale były to sprawy indywidualne, a Polska mogła w takim wypadku ograniczyć prawo do odliczenia – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej.