Przede wszystkim polskie firmy będą teraz wypełniały wniosek w języku polskim. Wyślą go, wykorzystując stworzony w tym celu specjalny portal.
To znacznie zmniejszy koszty ponoszone przez firmy.
[b]Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorcom będzie się opłacało występować nawet o odzyskanie kilkuset euro związanych ze stosunkowo drobnymi zakupami.[/b]
Dotychczas procedura była na tyle skomplikowana, że to się nie opłacało.
Na nowych rozwiązaniach skorzystają np. firmy transportowe, które kupują paliwo za granicą. Jednak nie tylko. W ten sposób można także odzyskać np. VAT zapłacony podczas naprawy firmowego samochodu, który uległ awarii za granicą.
Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze uda się odzyskać VAT od benzyny i ropy służących do napędzania aut osobowych, a także od usług hotelowych i gastronomicznych. Zależy to bowiem od tego, jakie ograniczenia istnieją w danym kraju.
Jeśli obowiązujące tam przepisy nie pozwalają na odliczanie VAT od takich zakupów przez zarejestrowanych tam podatników, to zwrotu nie otrzymają także firmy zagraniczne.
[srodtytul]Nowe reguły[/srodtytul]
Zmienione zasady dotyczą wniosków składanych po 31 grudnia 2009 r. Najważniejsze informacje podatnicy znajdą w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2DC7E91F3861A24BDABCC792999B9A2D?id=336388]rozporządzeniu ministra finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej (DzU nr 224, poz. 1800)[/link].
O zwrot ma prawo się ubiegać podatnik, o którym mowa w art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].
Wniosek może dotyczyć podatku zawartego w cenie nabywanych przez przedsiębiorcę towarów i usług lub zapłaconego w związku z zaimportowaniem przez niego towarów w innym państwie UE wykorzystywanych do wykonywania czynności dających podatnikowi w Polsce prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony.
[srodtytul]Kto nie dostanie pieniędzy[/srodtytul]
Do zwrotu mają prawo podatnicy, którzy na terytorium państwa go dokonującego w danym okresie:
- nie mieli siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z których dokonywano transakcji gospodarczych,
- nie mieli tam stałego miejsca zamieszkania ani zwykłego miejsca pobytu,
- nie dostarczali żadnych towarów ani nie świadczyli usług uważanych za dostarczane lub świadczone w państwie członkowskim zwrotu (z wyjątkiem dostawy usług transportu i usług pomocniczych do takich usług, zwolnionych zgodnie z art. 144, 146, 148, 149, 151, 153, 159 lub 160 dyrektywy 2006/112/WE, oraz dostawy towarów i usług na rzecz osoby zobowiązanej do zapłaty VAT zgodnie z art. 194 – 197 i art. 199 tej dyrektywy).
Zwrot podatku nie przysługuje w odniesieniu do kwot VAT:
- które według ustawodawstwa państwa członkowskiego zostały nieprawidłowo zafakturowane,
- zafakturowanych w odniesieniu do towarów, których dostawa jest lub może być zwolniona na mocy art. 138 lub 146 ust. 1 lit. b dyrektywy 2006/112/WE.
Wniosek o zwrot nie jest przekazywany do właściwego państwa członkowskiego m.in. gdy podmiot, który go złożył:
- nie był podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT,
- był zwolniony podmiotowo od VAT na podstawie art. 113 ustawy.
W takich sytuacjach naczelnik urzędu skarbowego wy-daje postanowienie, na które służy zażalenie.
O wydaniu postanowienia podatnik jest powiadamiany za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
[srodtytul]Trzeba pamiętać o proporcji[/srodtytul]
Jeżeli towary lub usługi, od których podatnik ubiega się o zwrot podatku od wartości dodanej, były wykorzystywane tylko częściowo do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik ma obowiązek uwzględnić proporcję obliczoną zgodnie z art. 90 i 91 ustawy o VAT. Musi o tym pamiętać przy wypełnianiu wniosku.
[b]Gdy po złożeniu wniosku proporcja ulegnie zmianie, podmiot uprawniony uwzględnia tę zmianę oraz dokonuje odpowiedniej korekty kwot podatku[/b] do zwrotu we wniosku składanym w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, za który lub którego część złożony został ten wniosek.
Jeżeli w roku podatkowym następującym po roku, za który złożony został ten wniosek, podatnik nie występuje o zwrot, to składa korektę wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Nowa dyrektywa określa bardzo krótki termin na wypłatę pieniędzy. Po wydaniu decyzji powinny one trafić na konto wnioskodawcy w ciągu dziesięciu dni roboczych.
Jeśli wskaże on we wniosku polski bank, to musi się liczyć z tym, że zwrot zostanie pomniejszony o koszty przelewu. [/ramka]
[ramka][b]Ważne[/b]
Państwa członkowskie zostały zmotywowane do implementowania i przestrzegania dyrektywy przez wprowadzenie do niej regulacji nakazujących wypłatę odsetek za zwłokę.
Będą one naliczane w takiej samej wysokości, jaką przewidują przepisy danego kraju dla firm zarejestrowanych w nim jako podatnicy VAT.[/ramka]
[ramka][b]Kiedy złożyć wniosek[/b]
[b]Wniosek należy złożyć do 30 września następnego roku podatkowego.[/b] Jeżeli odnosi się on do okresu krótszego niż rok kalendarzowy, ale nie krótszego niż trzy miesiące, postulowana kwota zwrotu VAT nie może być niższa niż 400 euro.
Gdy wniosek dotyczy okresu wynoszącego rok kalendarzowy lub pozostałą część roku kalendarzowego, kwota VAT nie może być mniejsza niż 50 euro.[/ramka]
[ramka][b]Czasem dodatkowe wyjaśnienia[/b]
[b] Przepisy dyrektywy przewidują możliwość żądania przez państwo członkowskie zwrotu dodatkowych informacji lub dokumentów niż te zawarte we wniosku.[/b]
Może ono również wymagać, aby wraz z wnioskiem o zwrot podatku wnioskodawca przedłożył drogą elektroniczną kopię faktury lub dokumentu importowego, z których wynikają kwoty do zwrotu.[/ramka]