Aktualizacja: 24.09.2018 06:40 Publikacja: 24.09.2018 06:40
Foto: 123RF
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się sprzedawać swoje towary za granicę. W tym celu poszukują zagranicznych odbiorców. Często także zdarza się, że zagraniczni kontrahenci sami zgłaszają się do polskich przedsiębiorców z zamówieniami na towar lub usługę. Co do zasady dostawa do zagranicznego kontrahenta podlega opodatkowaniu VAT wg stawki VAT zero proc., jeżeli określone warunki są spełnione.
Czytaj także: Korekta podatku w przypadku wyłudzenia
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Podatnik może skorzystać z procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (triangulacji) nawet w przypadku, gdy dana transakcja łańcuchowa dokonywana jest pomiędzy więcej niż trzema podmiotami z różnych państw członkowskich.
W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie – jak prawidłowo rozliczyć VAT.
Celem nowelizacji miało być wyeliminowanie niejasności co do łańcuchowego charakteru transakcji w sytuacji, gdy za transport odpowiada podmiot pośredniczący. Obecne brzmienie przepisów powinno ujednolicić praktykę i usunąć wątpliwości.
Sprzedaż towarów między podatnikami VAT z różnych krajów UE może być przeprowadzona w taki sposób, aby podmiot drugi w kolejności nie musiał rejestrować się do celów VAT w innym państwie członkowskim.
Gdy polska spółka uczestniczy w transakcjach z partnerami z innych krajów UE, najbardziej dla niej opłacalnym rozwiązaniem jest stosowanie procedury uproszczonej. Od takich dostaw nie uiści wtedy VAT w Polsce.
W wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych można uniknąć rejestracji drugiego podmiotu w łańcuchu jako podatnika VAT w państwie zakończenia dostawy. Ciężar rozliczenia podatku spoczywa wtedy na końcowym nabywcy w jego kraju.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE powinien zmienić nastawienie organów skarbowych do uczciwych podatników.
Krajowy podatnik, który nabywa towary od kontrahenta z innego państwa UE, a następnie sprzedaje je trzeciemu odbiorcy (również ze Wspólnoty), ma ograniczone obowiązki wobec fiskusa związane z tą operacją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas