Aktualizacja: 24.09.2018 06:40 Publikacja: 24.09.2018 06:40
Foto: 123RF
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się sprzedawać swoje towary za granicę. W tym celu poszukują zagranicznych odbiorców. Często także zdarza się, że zagraniczni kontrahenci sami zgłaszają się do polskich przedsiębiorców z zamówieniami na towar lub usługę. Co do zasady dostawa do zagranicznego kontrahenta podlega opodatkowaniu VAT wg stawki VAT zero proc., jeżeli określone warunki są spełnione.
Czytaj także: Korekta podatku w przypadku wyłudzenia
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnik może skorzystać z procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (triangulacji) nawet w przypadku, gdy dana transakcja łańcuchowa dokonywana jest pomiędzy więcej niż trzema podmiotami z różnych państw członkowskich.
W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie – jak prawidłowo rozliczyć VAT.
Celem nowelizacji miało być wyeliminowanie niejasności co do łańcuchowego charakteru transakcji w sytuacji, gdy za transport odpowiada podmiot pośredniczący. Obecne brzmienie przepisów powinno ujednolicić praktykę i usunąć wątpliwości.
Sprzedaż towarów między podatnikami VAT z różnych krajów UE może być przeprowadzona w taki sposób, aby podmiot drugi w kolejności nie musiał rejestrować się do celów VAT w innym państwie członkowskim.
Gdy polska spółka uczestniczy w transakcjach z partnerami z innych krajów UE, najbardziej dla niej opłacalnym rozwiązaniem jest stosowanie procedury uproszczonej. Od takich dostaw nie uiści wtedy VAT w Polsce.
W wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych można uniknąć rejestracji drugiego podmiotu w łańcuchu jako podatnika VAT w państwie zakończenia dostawy. Ciężar rozliczenia podatku spoczywa wtedy na końcowym nabywcy w jego kraju.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE powinien zmienić nastawienie organów skarbowych do uczciwych podatników.
Krajowy podatnik, który nabywa towary od kontrahenta z innego państwa UE, a następnie sprzedaje je trzeciemu odbiorcy (również ze Wspólnoty), ma ograniczone obowiązki wobec fiskusa związane z tą operacją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas