Aktualizacja: 18.01.2016 01:00 Publikacja: 18.01.2016 01:00
Foto: 123RF
- ABC spółka z o.o. z siedziba we Wrocławiu nabyła towary handlowe od niemieckiego producenta (podatnik VAT w Niemczech) i sprzedała je firmie słowackiej (podatnik VAT na Słowacji). Spółka ABC nie posiada w żadnym innym państwie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dostawa towarów odbywa się w sposób następujący: firma niemiecka realizuje dostawę i wystawia fakturę na spółkę ABC, następnie spółka ABC realizuje dostawę i wystawia fakturę na firmę słowacką. Towary są transportowane bezpośrednio od niemieckiego producenta do firmy słowackiej (ostateczny nabywca). Transport towarów organizuje i opłaca spółka ABC. Z uwagi na to, że spółka ABC jest zarejestrowana tak dla celów VAT, jak i transakcji wewnątrzwspólnotowych, wyłącznie w Polsce, zarówno wobec niemieckiego dostawcy, jak i słowackiego odbiorcy posłuży się polskim numerem NIP poprzedzonym kodem PL. Jak najkorzystniej będzie rozliczyć tę transakcję dla spółki ABC z punktu widzenia VAT (deklaracja VAT-7 i informacja VAT UE)? – pyta czytelniczka.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Podatnik może skorzystać z procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (triangulacji) nawet w przypadku, gdy dana transakcja łańcuchowa dokonywana jest pomiędzy więcej niż trzema podmiotami z różnych państw członkowskich.
W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie – jak prawidłowo rozliczyć VAT.
Celem nowelizacji miało być wyeliminowanie niejasności co do łańcuchowego charakteru transakcji w sytuacji, gdy za transport odpowiada podmiot pośredniczący. Obecne brzmienie przepisów powinno ujednolicić praktykę i usunąć wątpliwości.
Sprzedaż towarów między podatnikami VAT z różnych krajów UE może być przeprowadzona w taki sposób, aby podmiot drugi w kolejności nie musiał rejestrować się do celów VAT w innym państwie członkowskim.
Polski przedsiębiorca, który przeprowadza transakcje wewnątrzwspólnotowe, powinien dochować należytej staranności w celu upewnienia się, że wykonywana przez niego czynność nie prowadzi do udziału w oszustwie podatkowym.
W wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych można uniknąć rejestracji drugiego podmiotu w łańcuchu jako podatnika VAT w państwie zakończenia dostawy. Ciężar rozliczenia podatku spoczywa wtedy na końcowym nabywcy w jego kraju.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE powinien zmienić nastawienie organów skarbowych do uczciwych podatników.
Krajowy podatnik, który nabywa towary od kontrahenta z innego państwa UE, a następnie sprzedaje je trzeciemu odbiorcy (również ze Wspólnoty), ma ograniczone obowiązki wobec fiskusa związane z tą operacją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas