Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - jak najkorzystniej rozliczać

Gdy polska spółka uczestniczy w transakcjach z partnerami z innych krajów UE, najbardziej dla niej opłacalnym rozwiązaniem jest stosowanie procedury uproszczonej. Od takich dostaw nie uiści wtedy VAT w Polsce.

Publikacja: 18.01.2016 01:00

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - jak najkorzystniej rozliczać

Foto: 123RF

- ABC spółka z o.o. z siedziba we Wrocławiu nabyła towary handlowe od niemieckiego producenta (podatnik VAT w Niemczech) i sprzedała je firmie słowackiej (podatnik VAT na Słowacji). Spółka ABC nie posiada w żadnym innym państwie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dostawa towarów odbywa się w sposób następujący: firma niemiecka realizuje dostawę i wystawia fakturę na spółkę ABC, następnie spółka ABC realizuje dostawę i wystawia fakturę na firmę słowacką. Towary są transportowane bezpośrednio od niemieckiego producenta do firmy słowackiej (ostateczny nabywca). Transport towarów organizuje i opłaca spółka ABC. Z uwagi na to, że spółka ABC jest zarejestrowana tak dla celów VAT, jak i transakcji wewnątrzwspólnotowych, wyłącznie w Polsce, zarówno wobec niemieckiego dostawcy, jak i słowackiego odbiorcy posłuży się polskim numerem NIP poprzedzonym kodem PL. Jak najkorzystniej będzie rozliczyć tę transakcję dla spółki ABC z punktu widzenia VAT (deklaracja VAT-7 i informacja VAT UE)? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama