Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - jak najkorzystniej rozliczać

Gdy polska spółka uczestniczy w transakcjach z partnerami z innych krajów UE, najbardziej dla niej opłacalnym rozwiązaniem jest stosowanie procedury uproszczonej. Od takich dostaw nie uiści wtedy VAT w Polsce.

Publikacja: 18.01.2016 01:00

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - jak najkorzystniej rozliczać

Foto: 123RF

- ABC spółka z o.o. z siedziba we Wrocławiu nabyła towary handlowe od niemieckiego producenta (podatnik VAT w Niemczech) i sprzedała je firmie słowackiej (podatnik VAT na Słowacji). Spółka ABC nie posiada w żadnym innym państwie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dostawa towarów odbywa się w sposób następujący: firma niemiecka realizuje dostawę i wystawia fakturę na spółkę ABC, następnie spółka ABC realizuje dostawę i wystawia fakturę na firmę słowacką. Towary są transportowane bezpośrednio od niemieckiego producenta do firmy słowackiej (ostateczny nabywca). Transport towarów organizuje i opłaca spółka ABC. Z uwagi na to, że spółka ABC jest zarejestrowana tak dla celów VAT, jak i transakcji wewnątrzwspólnotowych, wyłącznie w Polsce, zarówno wobec niemieckiego dostawcy, jak i słowackiego odbiorcy posłuży się polskim numerem NIP poprzedzonym kodem PL. Jak najkorzystniej będzie rozliczyć tę transakcję dla spółki ABC z punktu widzenia VAT (deklaracja VAT-7 i informacja VAT UE)? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów