Aktualizacja: 02.07.2018 06:00 Publikacja: 02.07.2018 06:00
Foto: 123RF
Wartość początkowa środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) stanowi podstawę do naliczania i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W zależności od sposobu pozyskania składnika majątku (np. zakup, otrzymanie w formie darowizny lub aportu, czy wytworzenie we własnym zakresie), wartość początkowa środka trwałego będzie się różnie kształtować. Większość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnicy pozyskują w drodze odpłatnego nabycia. Głównie są to umowy kupna. W takim przypadku za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się co do zasady cenę ich nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Wydatki ponoszone przez spółkę dominującą w celu zwiększenia ceny sprzedaży akcji spółki zależnej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów spółki dominującej.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas