Aktualizacja: 19.04.2025 21:51 Publikacja: 21.09.2021 20:45
Foto: Adobe Stock
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę dotyczącą zwolnienia przewidzianego w PIT dla świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów za nie, przysługujących na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Konkretnie chodziło o pieniądze przekazane przez pracodawcę na wyżywienie załogi statku ratowniczego. Z wnioskiem o interpretację wystąpił starszy mechanik, który wyjaśnił, że pracuje na statku ratowniczym Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa pełniącym całodobowe pogotowie. Jego system pracy to 15 dni dyżuru 24 godziny na dobę i 15 dni wolnych w każdym miesiącu. Mężczyzna podkreślił, że pracodawca zobowiązany jest zapewnić mu całodzienne wyżywienie. Wywiązuje się z tego w ten sposób, że wypłaca dziennie 42 zł w gotówce. Za te pieniądze kucharz robi zakupy i sporządza posiłki dla wszystkich. Pracodawca od wypłaconej kwoty potrąca podatek. A to – w ocenie podatnika – powoduje, że kwota dziennego wyżywienia jest podwójnie opodatkowana. Tymczasem wyżywienie załóg statków ratowniczych nie powinno podlegać PIT.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas