Jak amortyzować przewłaszczone składniki majątku

W przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie prawo do dokonywania odpisów przysługuje dotychczasowemu właścicielowi, w tym pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy. Oczywiście musi on wykorzystywać daną rzecz w prowadzonej działalności.

Publikacja: 16.10.2017 02:00

Jak amortyzować przewłaszczone składniki majątku

Foto: 123RF

W praktyce zdarza się, że posiadane składniki majątku zostają przewłaszczono na inny podmiot. Najwcześniej ma to miejsce w przypadku, gdy środki trwałe (np. pojazdy, maszyny, urządzenia) są nabywane na kredyt. Zdarza się, że kredytodawca (pożyczkodawca) - jako zabezpieczenia udzielonego kredytu - żąda przewłaszczania takiego środka trwałego. Właścicielem formalnie staje się wierzyciel, ale dłużnik zazwyczaj ma prawo do użytkowania rzeczy.

Prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od takich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozostawione jest dotychczasowemu właścicielowi, w tym pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy. Oczywiście musi on wykorzystywać je w prowadzonej działalności. Zgodnie bowiem z art. 16f ust. 4 ustawy o CIT i art. 22f ust. 5 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku