Kiedy kara umowna zapłacona kontrahentowi jest kosztem podatkowym

CIT/PIT | Katalog kar umownych i odszkodowań, które nie pomniejszają przychodów, jest zamknięty. To, że tylko zapisane w nim wydatki na pewno nie mogą być ujęte w rachunku podatkowym nie oznacza wcale, że wszystkie pozostałe wolno odliczyć.

Publikacja: 13.09.2017 06:50

Kiedy kara umowna zapłacona kontrahentowi jest kosztem podatkowym

Foto: 123RF

Księgowi prowadzący księgi rachunkowe, ustalający podstawę opodatkowania i rozliczający się z fiskusem, powinni pamiętać o zasadach ewentualnego kwalifikowania zapłaconych kar umownych do kosztów podatkowych czy pomniejszania o nie podstawy opodatkowania.

Przedsiębiorca, który wyrządził innemu podmiotowi szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia na zasadach ogólnych. Obowiązek taki wynika z  kodeksu cywilnego. Naprawienie szkody następuje poprzez przywrócenie do stanu poprzedniego lub wypłatę odpowiedniej kwoty tytułem odszkodowania. Naprawienie szkody może nastąpić również poprzez zapłatę kary umownej, jeżeli strony wprowadziły do zawieranej umowy takie postanowienie na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania zobowiązania umownego.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku