Aktualizacja: 01.09.2017 14:13 Publikacja: 04.09.2017 00:01
Foto: Fotolia
Na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. w momencie przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę lub w momencie wykonania usługi. Stosownie jednak do art. 19a ust. 3 ww. ustawy, moment wykonania (a zatem i powstania obowiązku podatkowego) dla usług, dla których strony ustaliły okresy rozliczeniowe, następuje z końcem każdego okresu rozliczeniowego. Jeżeli usługa jest świadczona w sposób ciągły dłużej niż rok i na dany rok nie przypada upływ żadnego okresu rozliczeniowego, to obowiązek podatkowy należy rozpoznać z końcem ww. roku. Co istotne, przepis art. 19a ust. 3 stosuje się odpowiednio do dostaw towarów (z wyjątkiem tych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Z literalnego brzmienia ww. przepisów wynika zatem, że w przypadku dostaw towarów, dla których strony wskazały okresy rozliczeniowe, obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego okresu rozliczeniowego.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. W orzecznictwie brak jednak jednolitego podejścia do kwestii terminu, w którym można skutecznie dokonać wyboru formy opodatkowania, jak również w kwestii momentu, od którego powstaje obowiązek uiszczania zaliczek na podatek.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
W przypadku gdy realizacja usługi reklamowej jest uzależniona od procesu walidacji, w ramach którego uzyskiwane są ostateczne informację mające bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi, tj. w momencie zakończenia procesu walidacji. W konsekwencji, faktura dokumentująca tę usługę powinna zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana.
Obowiązek podatkowy z realizacji planów sprzedaży oraz celów jakościowych powinien być rozpoznawany w dniu finalnego zatwierdzenia przez sprawozdania. Dotyczyć to zarówno przyjęcia częściowego wykonania usługi, jak i zakończenia jej świadczenia.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT ma szczególne znaczenie praktyczne. Jego ustalenie pozwala określić moment opodatkowania danego zdarzenia i wykazania należnego podatku w pliku JPK. Moment powstania obowiązku podatkowego nie jest jednakowy dla wszystkich rodzajów usług, a ustawa przewiduje szereg wyjątków od zasad ogólnych.
Podatnicy mogą liczyć na uproszczenia w zakresie momentu rozliczania korekt z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, w przypadku umowy pożyczki momentem powstania obowiązku podatkowego nie będzie chwila dokonania zapłaty ze strony pożyczkobiorcy, lecz moment wykonania usługi pożyczki.
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Fakturę za usługę należy zatem zaewidencjonować w miesiącu uzyskania przychodu, nawet gdy została wystawiona później.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas