Reklama
Rozwiń

Kiedy wykonane czynności są świadczeniem kompleksowym

Montaż gotowych podzespołów oraz testy przeprowadzane na ostatecznym produkcie, który jest następnie wysyłany do za granicę, nie są dostawą towaru, ale świadczeniem usługi. Wszystkie te elementy składają się na jedno świadczenie kompleksowe, a charakter dominujący ma usługa wykonywana na powierzonym majątku ruchomym kontrahenta.

Publikacja: 10.04.2017 06:00

Kiedy wykonane czynności są świadczeniem kompleksowym

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 23 lutego 2017 r. (2461-IBPP4.4512.127.2016.2.LG).

Spółka jawna będąca czynnym podatnikiem VAT, planuje zawrzeć ze spółką z Liechtensteinu (kontrahent) umowę o współpracy, na mocy której będzie w swoim zakładzie zabudowywać powierzane przez kontrahenta elementy (podzespoły elektroniczne), które będą główną częścią ostatecznego produktu. Zadaniem podatnika będzie więc montaż podzespołów w obudowie metalowej, zrobienie połączeń kablowych oraz przeprowadzenie finalnego testu jakości kompletnego urządzenia z obudową (przy wykorzystaniu know-how przekazanego przez kontrahenta), a następnie odesłanie tak przygotowanego produktu z powrotem do Lichtensteinu, bez możliwości ingerencji w jego właściwości. Podlegające obudowie podzespoły będą stanowić wartościowo 75 proc., a koszty obudowy i montażu – 25 proc. (w tym koszt samego montażu 5 proc.) wartości produktu ostatecznego. Cała transakcja będzie odbywać się w procedurze uszlachetniania czynnego, a odprawę celną będzie robić podatnik, zajmując się także kwestiami transportu do Lichtensteinu. Podatnik wystawi fakturę za wykonanie w danym miesiącu określonych czynności montażowych. Kontrahent jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, nieposiadającym na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku