Aktualizacja: 18.02.2017 10:14 Publikacja: 18.02.2017 06:00
Foto: 123RF
Tak wynika z opinii, którą rzecznik generalny Juliane Kokott przedstawiła Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kościoła katolickiego w Hiszpanii (C-74/16). Wyrok TSUE w tej sprawie może mieć znaczenie dla określenia, kiedy zakaz pomocy publicznej w państwach UE dotyczy także wspólnot religijnych.
W Hiszpanii gminy mogą pobierać podatek od budowli, instalacji i robót budowlanych. Zanim Hiszpania przystąpiła do Unii, zawarła z Watykanem umowę przewidującą różne zwolnienia podatkowe na rzecz Kościoła katolickiego. Powołując się na tę umowę, Kościół katolicki domaga się zwrotu gminnego podatku w wysokości 23 tys. euro, który musiał zapłacić w związku z robotami budowlanymi w budynku prowadzanej przez siebie szkoły w pobliżu Madrytu. Pomieszczenia szkoły są używane przede wszystkim do nauczania obowiązkowego, które jest równorzędne z nauczaniem w szkołach państwowych. Przeważająca część kosztów tego nauczania jest finansowana ze środków publicznych. Jednak Kościół używa tych pomieszczeń także do kształcenia fakultatywnego, za które pobiera czesne.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas