Jak odliczać VAT od budynku firmowo-prywatnego

W małych przedsiębiorstwach nieruchomości firmowe są często wykorzystywane zarówno dla potrzeb działalności gospodarczej, jak i w celach osobistych. W takim przypadku przepisy przewidują odliczanie VAT według udziału procentowego, w jakim dany obiekt jest używany do celów firmy. Dotyczy to wydatków zarówno na nabycie, jak i na wybudowanie i ulepszenie budynku.

Publikacja: 08.12.2016 05:21

Sposób ustalania proporcji odliczenia VAT od budynków wykorzystywanych do celów firmowo-prywatnych m

Sposób ustalania proporcji odliczenia VAT od budynków wykorzystywanych do celów firmowo-prywatnych musi określić sam podatnik.

Foto: Dziennik Wschodni, Tomasz Koryszko

W niewielkich firmach prowadzonych jednoosobowo przez osoby fizyczne często trudno ustalić wyraźną granicę pomiędzy składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą a tymi, które stanowią majątek prywatny przedsiębiorcy.

W ustawie o VAT przewidziana jest szczególna procedura, właściwa dla proporcjonalnego odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także nabytych bądź wytworzonych nieruchomości stanowiących majątek przedsiębiorstwa podatnika – wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych. W takim przypadku, zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana w firmie. Takie proporcjonalne odliczenie VAT stosuje się, gdy przypisanie poniesionych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama