Jak odliczać VAT od budynku firmowo-prywatnego

W małych przedsiębiorstwach nieruchomości firmowe są często wykorzystywane zarówno dla potrzeb działalności gospodarczej, jak i w celach osobistych. W takim przypadku przepisy przewidują odliczanie VAT według udziału procentowego, w jakim dany obiekt jest używany do celów firmy. Dotyczy to wydatków zarówno na nabycie, jak i na wybudowanie i ulepszenie budynku.

Publikacja: 08.12.2016 05:21

Sposób ustalania proporcji odliczenia VAT od budynków wykorzystywanych do celów firmowo-prywatnych m

Sposób ustalania proporcji odliczenia VAT od budynków wykorzystywanych do celów firmowo-prywatnych musi określić sam podatnik.

Foto: Dziennik Wschodni, Tomasz Koryszko

W niewielkich firmach prowadzonych jednoosobowo przez osoby fizyczne często trudno ustalić wyraźną granicę pomiędzy składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą a tymi, które stanowią majątek prywatny przedsiębiorcy.

W ustawie o VAT przewidziana jest szczególna procedura, właściwa dla proporcjonalnego odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także nabytych bądź wytworzonych nieruchomości stanowiących majątek przedsiębiorstwa podatnika – wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych. W takim przypadku, zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana w firmie. Takie proporcjonalne odliczenie VAT stosuje się, gdy przypisanie poniesionych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowa definicja budowli. Od teraz firmy zapłacą za to podatek
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Podatki
Minister finansów: typowy leasing nie jest agresywną optymalizacją podatkową
Podatki
Kogo będzie dotyczyło w 2025 r. raportowanie ESG według nowych standardów?
Podatki
Zmiany w VAT od stycznia 2025 roku. Dotyczą małych firm
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Podatki
Kasowy PIT, czyli nowe zasady rozliczeń przychodów i kosztów dla małych firm
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay