Aktualizacja: 15.11.2016 06:10 Publikacja: 15.11.2016 06:10
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Przedsiębiorcy, którzy w 2016 r. oddają inwestycje i od stycznia będą płacić podatek od nieruchomości, powinni zacząć od dobrego planu na efektywne rozliczenia z fiskusem. Dzięki niemu można zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie, a także czas swój i organu podatkowego. Inwestycje w wielu firmach wiążą się z zakończeniem lub oddaniem w użytkowanie nowych budynków lub budowli. Koniec roku to moment na rozliczenie zakończonych inwestycji oraz ich alokację do odpowiednich środków trwałych. W związku z tym niezbędne jest również zaplanowanie rozliczeń w podatku od nieruchomości. Wszystko dlatego, że ten obowiązek podatkowy powstaje od początku następnego roku po roku, w którym została zakończona budowa. Jeśli zatem budowa będzie zakończona w 2016 r., podatek od nieruchomości trzeba zacząć płacić od 1 stycznia 2017 r.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Przepisy zostały tak skonstruowane, że jeszcze długo możemy poczekać na likwidację patodeweloperki. Wyjaśniamy, dlaczego wciąż powstają mikrokawalerki.
Od stycznia wszystkie garaże w budynkach mieszkalnych, niezajęte na działalność gospodarczą, będą opodatkowane jednakową stawką podatku od nieruchomości. To korzystna zmiana dzięki której część właścicieli zapłaci podatek nawet dziesięciokrotnie niższy niż do tej pory.
Spadek zainteresowania mieszkaniami na wynajem zmusza właścicieli do konkurowania ceną. Część wynajmowanych lokali trafia na sprzedaż. Eksperci nie wykluczają korekty stawek najmu w 2025 roku.
Bez rzetelnych relacji międzyludzkich nie ma dobrego biznesu - mówi Krzysztof Trembowski, dyrektor zarządzający w cmT.
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia, dzięki któremu usystematyzowane zostaną ogólnodostępne schrony i miejsca ukrycia. Kryteria są tak wyśrubowane, że prawdopodobnie takich miejsc będzie trzeba „ze świecą szukać”.
Konsumenci nie chcą kupować elektrycznych aut i koncernom samochodowym grożą wielkie kary. Domagają się od KE ich zawieszenia.
Inwestor obejmie 80 proc. udziałów w spółce Expobud specjalizującej się w domach z keramzytu. Celem jest zwiększenie skali spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas