Kredyt denominowany w kosztach podatkowych firmy

Przedsiębiorca rozliczy w rachunku podatkowym wydatki na skapitalizowane odsetki od otrzymanej pożyczki. Gdy kredyt był waloryzowany kursem waluty obcej i podatnik zwraca kwotę kapitału większą niż ta, którą otrzymał, do kosztów zaliczy tę różnicę. Nie dotyczy to pożyczek udzielonych i spłacanych w walucie obcej, gdyż wtedy konieczne jest rozliczanie różnic kursowych.

Publikacja: 20.10.2016 06:40

Wzrost kursów walut obcych to problem dla przedsiębiorców, którzy w związku ze spłatą kredytów muszą

Wzrost kursów walut obcych to problem dla przedsiębiorców, którzy w związku ze spłatą kredytów muszą płacić wyższe raty.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Wzrost kursów walut obcych to nie tylko problem tzw. frankowiczów, ale także przedsiębiorców, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podjęli ryzyko zawarcia umów kredytowych w walucie obcej lub denominowanych kursem waluty obcej. Przedsiębiorcy tacy często zmagają się z koniecznością spłaty poszczególnych rat kredytowych w wysokości znacznie wyższej niż zakładana pierwotnie, czyli wyższych niż te, które wyliczyli sobie po kursie waluty z dnia pozyskania kredytu. Czy mogą oni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część raty kredytowej, która jest związana ze wzrostem kursu waluty?

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku