Kredyt denominowany w kosztach podatkowych firmy

Przedsiębiorca rozliczy w rachunku podatkowym wydatki na skapitalizowane odsetki od otrzymanej pożyczki. Gdy kredyt był waloryzowany kursem waluty obcej i podatnik zwraca kwotę kapitału większą niż ta, którą otrzymał, do kosztów zaliczy tę różnicę. Nie dotyczy to pożyczek udzielonych i spłacanych w walucie obcej, gdyż wtedy konieczne jest rozliczanie różnic kursowych.

Publikacja: 20.10.2016 06:40

Wzrost kursów walut obcych to problem dla przedsiębiorców, którzy w związku ze spłatą kredytów muszą

Wzrost kursów walut obcych to problem dla przedsiębiorców, którzy w związku ze spłatą kredytów muszą płacić wyższe raty.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Wzrost kursów walut obcych to nie tylko problem tzw. frankowiczów, ale także przedsiębiorców, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podjęli ryzyko zawarcia umów kredytowych w walucie obcej lub denominowanych kursem waluty obcej. Przedsiębiorcy tacy często zmagają się z koniecznością spłaty poszczególnych rat kredytowych w wysokości znacznie wyższej niż zakładana pierwotnie, czyli wyższych niż te, które wyliczyli sobie po kursie waluty z dnia pozyskania kredytu. Czy mogą oni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część raty kredytowej, która jest związana ze wzrostem kursu waluty?

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT