W ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ważne orzeczenie o leasingu, dotyczące zmian, które od 2019 r. istotnie ograniczyły korzyści podatkowe z nim związane.
Notariusz we wniosku o interpretację wyjaśnił, że prowadzi kancelarię notarialną. Chce ją zbyć poprzez wniesienie aportem do spółki cywilnej. Zauważył, że jego elementem jest umowa leasingu auta osobowego z grudnia 2018 r. Kontrakt leasingowy będzie więc kontynuowany na tych samych zasadach. Zostanie tylko podpisany aneks do umowy.
Czytaj więcej:
Wątpliwości notariusza dotyczyły ograniczenia korzyści podatkowych związanych m.in. z leasingiem od 2019 r. poprzez wprowadzenie limitu 150 tys. zł. A konkretnie regulacji przejściowej, która pozwala na kontynuację rozliczeń starych umów na dotychczasowych zasadach, ale pod warunkiem, że nie dojdzie do ich zmiany lub odnowienia. Notariusz uważał, że aport przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nie przekreśla prawa do rozliczania wchodzącego w jego skład leasingu na zasadach obowiązujących w PIT do końca 2018 r.
Inaczej uważał fiskus. Za niemożliwe uznał, aby z przepisu przejściowego korzystał inny podmiot, przejmujący w drodze aportu po 1 stycznia 2019 r. prawa i obowiązki związane z umowami leasingu. Nowy leasingobiorca nie może korzystać z praw nabytych i musi stosować „nowe" zasady.
Notariusz zaskarżył interpretację i wygrał. Najpierw rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Jego zdaniem zmiana umowy co do leasingobiorcy nie wpływa na prawa i obowiązki. Aneksem nie dokonano, np. zmiany przedmiotu umowy, jego wartości, ilości czy wysokości rat. Dlatego sporny aneks pozostaje bez znaczenia dla skutków podatkowych.
Wygraną podatnika przypieczętował NSA. W jego ocenie nie każda zmiana umowy leasingowej będzie powodować utratę praw nabytych. Nie spowoduje jej np. zmiana adresu do doręczeń czy nazwiska po zawarciu małżeństwa.
NSA zwrócił także uwagę na sukcesję generalną z ordynacji podatkowej przy wniesieniu przedsiębiorstwa aportem. Jak tłumaczył sędzia NSA Tomasz Kolanowski, sporny aneks do umowy leasingu ma tylko charakter porządkujący.
Wyrok jest prawomocny.
Sygnatura akt: II FSK 1310/20