Czy wydatki na remont firmowego mieszkania mogą być kosztem?

Zamierzam kupić mieszkanie na rynku wtórnym, które będę wynajmował w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy muszę zgłosić urzędowi skarbowemu wybór formy opodatkowania i czy wydatki na remont mogę w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? - pyta czytelnik.

Publikacja: 28.01.2023 10:13

Czy wydatki na remont firmowego mieszkania mogą być kosztem?

Foto: Adobe Stock

Po nowelizacji przepisów przedsiębiorcy powinni ostrożnie podchodzić do wydatków związanych z wynajęciem mieszkania. Nie każdy wydatek na remont może stanowić koszt uzyskania przychodu wynajmującego ponieważ w niektórych przypadkach może on podwyższać wartość początkową wynajmowanego mieszkania.

Według art. 22g ust. 17 ustawy o PIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł. Z przepisu wynika także, że środki trwałe uważa się za ulepszone gdy suma poniesionych wydatków w danym roku m.in. na ich modernizację, adaptację przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tego środka do używania.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników
Podatki
Budowle jaśniej zdefiniowane dla celów podatkowych
Podatki
Kasy online jednak nie trzeba będzie połączyć z terminalem płatniczym
Podatki
JPK_CIT: sztuczna inteligencja pomoże skarbówce i samym podatnikom
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Ustawa o globalnym podatku podpisana. Ale warto ją złagodzić