Aktualizacja: 01.11.2024 04:46 Publikacja: 26.03.2024 04:30
Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej ws. zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców
Foto: PAP/Leszek Szymański
Nadchodzi kolejna rewolucja w rozliczeniach biznesu. Symulacje robione po Polskim Ładzie staną się nieaktualne. Przedsiębiorcy na nowo muszą policzyć, która forma opodatkowania jest dla nich korzystniejsza.
– Wysokość składki zdrowotnej jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przy decyzji o formie rozliczeń. Jeśli zmienią się zasady jej liczenia, zmienią się też wybory przedsiębiorców – mówi Magdalena Michałowska, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego Meritum.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Powszechne e-fakturowanie ma ruszyć w lutym 2026, ale będzie możliwość wystawiania faktur offline jeszcze przez kolejnych 11 miesięcy.
Umorzona przez bank część kredytu frankowego jest przychodem kredytobiorcy. Ale nie trzeba płacić od niego podatku. I nadal tak będzie, przynajmniej do końca 2026 r.
Przewoźnicy apelują do Ministerstwa Finansów o racjonalizację kontroli pociągów na polsko-ukraińskiej granicy.
Rząd zwiększył deficyt aż do rekordowych 240 mld zł. Ekonomiści przypuszczają, że za nowelizacją ustawy budżetowej kryje się chęć dokonania wydatków w 2024 r. i odciążenia budżetu na 2025 r.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Czy koalicja 15 października naprawdę chce oddać walkowerem głosy prorynkowych wyborców i przedsiębiorców? Bo nie widać, by wychodziła naprzeciw ich oczekiwaniom.
Egzaminu na doradcę podatkowego już nie można będzie zdawać po wykuciu na pamięć gotowych odpowiedzi. To jedna ze zmian, które przyniesie nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas