Definicja budowli. Będzie nowela bez przełomu

Już w najbliższych dniach Ministerstwo Finansów ma ujawnić dawno zapowiadany projekt zmian w definicji budowli – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 04.06.2024 08:34

Definicja budowli. Będzie nowela bez przełomu

Foto: Adobe Stock

Zmiany mają dotyczyć definicji budowli wykorzystywanych w biznesie. To pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21). Z dotychczasowych zapowiedzi przedstawicieli MF wynika, że wykonanie wyroku TK odbędzie się w dość prosty sposób: poprzez przeniesienie definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Szerszych zmian resort na razie nie przewiduje.

Taka sytuacja, zdaniem ekspertów, nie jest idealnym rozwiązaniem. Jak zauważa Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i wspólnik w Thedy & Partners, nie zapowiedziano zmiany obciążenia fiskalnego budowli ani zakresu opodatkowania. – O ile taka stałość też jest pewną wartością, o tyle przedsiębiorcy od dawna domagają się generalnych zmian w systemie opodatkowania nieruchomości biznesowych. Dziś przestarzały system sprawia, że podatek od nieruchomości jest drugim co do częstotliwości, po VAT, przedmiotem sporów przed sądami administracyjnymi. Być może ostatnie kilkanaście miesięcy, gdy nastąpiła zmiana rządu, nie sprzyjało głębszej reformie tego podatku, ale jest ona z pewnością niezbędna – uważa ekspert.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników