Definicja budowli. Będzie nowela bez przełomu

Już w najbliższych dniach Ministerstwo Finansów ma ujawnić dawno zapowiadany projekt zmian w definicji budowli – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 04.06.2024 08:34

Definicja budowli. Będzie nowela bez przełomu

Foto: Adobe Stock

Zmiany mają dotyczyć definicji budowli wykorzystywanych w biznesie. To pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21). Z dotychczasowych zapowiedzi przedstawicieli MF wynika, że wykonanie wyroku TK odbędzie się w dość prosty sposób: poprzez przeniesienie definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Szerszych zmian resort na razie nie przewiduje.

Taka sytuacja, zdaniem ekspertów, nie jest idealnym rozwiązaniem. Jak zauważa Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i wspólnik w Thedy & Partners, nie zapowiedziano zmiany obciążenia fiskalnego budowli ani zakresu opodatkowania. – O ile taka stałość też jest pewną wartością, o tyle przedsiębiorcy od dawna domagają się generalnych zmian w systemie opodatkowania nieruchomości biznesowych. Dziś przestarzały system sprawia, że podatek od nieruchomości jest drugim co do częstotliwości, po VAT, przedmiotem sporów przed sądami administracyjnymi. Być może ostatnie kilkanaście miesięcy, gdy nastąpiła zmiana rządu, nie sprzyjało głębszej reformie tego podatku, ale jest ona z pewnością niezbędna – uważa ekspert.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama