Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę podatniczki, od której fiskus domagał się tzw. podatku od budynków.

Konkretnie chodziło o ośrodki wczasowe. Kobieta we wniosku o interpretację wyjaśniła, że prowadzi firmę. To sieć ośrodków wypoczynkowych położonych nad morzem i w górach, obejmujących m.in. budynki, w których zlokalizowane są apartamenty oraz domki stanowiące odrębne budynki.

Usługa hotelarska — czy to najem?

Podatniczka tłumaczyła, że nieruchomości są wykorzystywane do świadczenia usług polegających na zapewnieniu gościom krótkoterminowego pobytu i noclegu. W trakcie pobytu w apartamencie czy domku goście bez dodatkowej opłaty mogą korzystać m.in. z basenu, brodziku dla dzieci, placów zabaw, siłowni, jacuzzi, kawiarni czy bistra. Za dodatkową opłatą klienci mają zaś dostęp m.in. do parkingu, grilla elektrycznego, ręczników, akcesoriów dziecięcych czy ekspresu do kawy. Z wniosku wynikało, że apartamenty i domki udostępniane są gościom na doby. Dodatkowo gość płaci za prąd, wodę i ścieki oraz ogrzewanie według ich zużycia.

Podatniczka chciała potwierdzenia, że jej ośrodki wczasowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków z art. 24b ust. 1 ustawy o CIT. A to dlatego, że w jej ocenie świadczenie opisanych usług nie jest tożsame z oddaniem nieruchomości w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze.

Do innych wniosków doszedł jednak fiskus. Nie miał wątpliwości, że odpłatne udostępnianie korzystającemu miejsca w obiektach jest podobne do najmu. Urzędnicy zauważyli, że umowa hotelowa jest nienazwana, mieszana i zawiera w sobie elementy umów najmu, zlecenia, przechowania i sprzedaży. Na mieszany charakter umowy hotelowej pośrednio wskazuje też definicja usługi hotelarskiej.

W przekonaniu fiskusa świadczeniem głównym umowy związanej ze świadczeniem usług zapewnienia krótkoterminowego pobytu i noclegu jest korzystanie z rzeczy – oddanie części budynku do używania. W konsekwencji taka umowa ma charakter podobny do kodeksowej umowy najmu. Kwalifikacji tej nie zmienia fakt, że w trakcie pobytu w apartamencie lub w domku goście bez opłaty mogą korzystać z dodatkowych świadczeń.

Apartament na doby bez podatku od budynków

Sprawa trafiła na wokandę, a poznański WSA uwzględnił skargę podatniczki. Przypomniał, że zgodnie z art. 24b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT jednym z warunków opodatkowania przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem jest oddanie go w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

A po analizie przepisów i orzecznictwa WSA nie zgodził się na uznanie umowy o świadczenie usług hotelarskich za podobną do wymienionych w spornej regulacji. Zdaniem sądu, gdyby ustawodawca chciał opodatkować budynki oddane do używania na podstawie umowy o świadczenie usług hotelarskich, to zrobiłby to wprost. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Po 291/24.