Aktualizacja: 18.11.2024 08:57 Publikacja: 17.11.2024 10:38
Wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Zbigniew Stawicki
Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Mamy niepokojące zjawisko: w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku KAS wykryła ponad 220 tys. fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 7 mld zł. To dwukrotnie więcej, niż w takim samym okresie ubiegłego roku i najwięcej od 2019 r. Skąd się to wzięło?
Zacznijmy od wyjaśnienia, skąd pochodzą te dane. Całkowicie nieprawdziwe i wprowadzające w błąd są pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników. W rzeczywistości fikcyjność lub autentyczność faktur można stwierdzić w wyniku kontroli podatkowych bądź kontroli celno-skarbowych. Dlatego dane o liczbie wykrytych fikcyjnych faktur dotyczą okresów, które kontrolujemy, sięgających nawet do pięciu lat wstecz, czyli w okresie przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czasem wykrywamy takie faktury wystawione kilka miesięcy temu, innym razem rok albo np. trzy lata wcześniej. Dzisiejsze wyniki kontroli są zatem zbiorem danych dotyczących faktur z różnych okresów w ciągu ostatnich kilku lat. System JPK sam z siebie nigdy nie wskazuje fikcyjnego dokumentu. Oczywiście bieżące dane z tego systemu są bardzo istotnym wskazaniem dla kontrolerów co do typowania podmiotów, których rozliczenia należy sprawdzić, ale sam automatycznie nie wskazuje, że dana faktura dotyczy nieistniejącej transakcji.
Spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy jest równy z rokiem kalendarzowym, najpóźniej 31 marca 2025 r. po...
„Rzeczpospolita” zainaugurowała nowy cykl – Panel Transformacji Energetycznej. Będzie to przestrzeń spotkań, dyskusji, analiz i raportów związanych z tym najważniejszym wyzwaniem dla polskiej gospodarki w najbliższych latach.
Przedsiębiorców czekają nowe obowiązki. Będą musieli prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów elektroni...
W poniedziałek 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których r...
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dwuletni termin na skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi jest niezgo...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas