Aktualizacja: 16.09.2015 06:40 Publikacja: 16.09.2015 06:40
2 zdjęcia
ZobaczFoto: www.sxc.hu
Szczególną procedurą zwrotu VAT na terytorium Polski objęte zostały osoby fizyczne nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE (ustala się je na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość), czyli tzw. podróżni. Dla otrzymania zwrotu VAT nie jest konieczne, aby kupujący był w danej chwili turystą (uczestnikiem wycieczki czy też samodzielnie podróżującym). Kluczowym kryterium jest wyłącznie posiadanie stałego miejsca zamieszkiwania poza terytorium UE. Zatem VAT może być zwrócony jedynie podróżnemu zamieszkałemu w państwie trzecim (np. w USA). Prawa do zwrotu VAT nie można oceniać przez pryzmat celu podróży lub jej charakteru (podróżnym jest również osoba przyjeżdżająca do Polski spoza UE wyłącznie w celu zrobienia zakupów). Prawo do zwrotu VAT przysługuje również obywatelom Wspólnoty, jeśli mają oni miejsce zamieszkania poza UE. Uprawnienie to nie przysługuje obywatelom państw trzecich mających stałe miejsce zamieszkania na terytorium UE. Posiadanie przez daną osobę podwójnego obywatelstwa, np. polskiego i innego kraju trzeciego, nie wyklucza zwrotu VAT pod warunkiem, że miejscem stałego zamieszkania takiej osoby będzie jedynie ten kraj trzeci, inny niż Polska.
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Gdy wydawnictwo sprzedaje książki razem z płytą, wysokość stawki VAT zależy od tego, który element tego kompletu jest „ważniejszy” i mógłby być wykorzystywany samodzielnie: książka (5 proc.) czy płyta (23 proc.).
Inwestowanie zarówno w nieruchomości, jak i w metale szlachetne wymaga odpowiedniego rozeznania. W przeciwnym razie może okazać się nietrafionym przedsięwzięciem.
W czasach niepewności gospodarczej, inflacji i zmienności rynków złoto oraz inne metale szlachetne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Postrzegane jako „bezpieczna przystań”, przyciągają zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane ze stycznia 2025 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o akcyzie i VAT. Wprowadza ona m.in. ulgę dla samochodów przeznaczonych do testów.
Zwykły serwis pokładowy, który polega na ewentualnym podgrzaniu i serwowaniu gotowych dań pasażerom samolotu, ma zbyt wąski charakter, żeby uznać go za usługę objętą zerową stawką VAT.
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas